ACİL ÇAĞRI: DEVLET BAKIRKÖY’DE KATLİAM PLANI YAPIYOR, BU PLANI BOZALIM

Devrimci Karadeniz 08/07/2015 ACİL ÇAĞRI: DEVLET BAKIRKÖY’DE KATLİAM PLANI YAPIYOR, BU PLANI BOZALIM için yorumlar kapalı
ACİL ÇAĞRI: DEVLET BAKIRKÖY’DE KATLİAM PLANI YAPIYOR, BU PLANI BOZALIM

Devlet Bakırköy’de yeni bir katliama hazırlanıyor. Bakırköy L Tipi Kadın ve Çocuk Cezaevi’nin kapatılıp tutuklu ve mahkumların Silivri F Tipi Cezaevi’ne taşınmasının gündeme gelmesiyle, nakil işlemlerinin zor kullanılarak yapılacağını ve bu konuda devletin geçmiş uygulamalarına baktığımızda yeni bir katliamın kapıda olduğunu görmek için kahin olmak gerekmiyor.

Cezaevinin konumu nedeniyle çok değerli bir arazide bulunduğu, yıkılıp yerine AVM ve rezidans yapılacağı nakilin bir gerekçesi olmakla beraber, son seçimlerde kan kaybeden hükümet muhaliflerine yeni bir gövde gösterisi planı yapıyor.
Devlet geleneği, kimilerinin sandığı gibi bu tür katliamların kendi olumsuz imajını pekiştirir kaygısı taşımaz. Tam tersine boyun eğmeyen, kendisine karşı çıkan kesimleri zor kullanarak sindirmeyi hedefler ve toplumun ”hafıza”sının zayıflığına güvenerek işkence eder, katleder ve ”ses çıkarırsanız sizin de sonunuz aynı olur” mesajı vermeyi hedefler. Bu, 100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hep böyle olmuştur.

‘Tutuklular taşınmaya direnecek’

Basında konuyla ilgili çıkan haberlerde cezaevindekilerin Bakırköy’den alınarak Silivri F Tip Cezaevi’ne götürüleceği belirtilirken, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nden avukat Güçlü Sevimli,  yaptığı açıklamada, taşıma kararının hukuka aykırı olduğunu belirtti.
Kadınların F Tipi hapishanelere konulmadığını belirten Sevimli, siyasi tutukluların karara direneceklerini ve ‘yeni bir 19 Aralık Katliamı’ yaşanmasından endişe ettiklerini söyledi.
Türkiye’de cezaevlerindeki bazı tutuklu ve hükümlülerinin F tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasına direnmek için 20 Ekim 2000’de başlattıkları açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine karşı, 19 Aralık’ta operasyon yapılmıştı. ‘Hayata Dönüş’ adı verilen operasyonda 20 cezaevinde ikisi asker 30’u tutuklu 32 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

 

Adam-Der, ANADAVA, ÇHD İstanbul Şubesi, Devrimci 78’liler, Emekliler Meclisi, HDP, Hukukta Sol Tavır Derneği, İHD İstanbul Şubesi, KJA İstanbul, Komünist Kadınlar, ÖDAV, ÖHD İstanbul Şubesi, Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) ve TOHAV’ın da aralarında bulunduğu devrimci ve demokratik kurumlar bu konuda sürekli duyarlılık çağrısı yapıyorlar.

Ermeni milletvekillerinin hedef gösterildiği, Kürt milletvekillerinin askerlerce saldırıya uğradığı, memleketin dört bir yanında ırkçı faşist saldırıların arttığı bu günlerde, Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde katliam girişimi devletin tam da bu süreçteki politikalarına uygundur.
Bu konuda herkesin mutlaka yapabileceği bir şeyler vadır. Sesimizi ne kadar gür çıkarabillir, ne kadar birlikte hareket edebilirsek, bu tür saldırıların ve katliamların önüne geçebiliriz.
Yazalım, çizelim, sokaklara çıkalım, paylaşalım, sesimizi, seslerimizi yükseltelim.
Bakırköy’de katliam olmasına izin vermeyelim!..

 

Yoruma Kapalı.