ADALETSİZ ANTONİS REMOS

Tamer Çilingir

Antonis Remos Yunanistan’ın popüler şarkıcılarından biri. Amerika’dan, Avustralya’ya dünyada konser vermediği ülke kalmamış neredeyse. 46 yaşında ve yedi göbek torunlarına yetecek kadar parası var.
Hürriyet Kelebek Magazin 17 Eylül 2016’da kendisiyle röportaj yapmış Bodrum’da. Deniz’in içine bir içki masası kurulmuş, ayakları denizde yapılıyor röportaj.
Ayvalık’tan dedeleri Mübadele sonucu sürgün edilmiş yüz yıl önce.
Ama o bu konuyu konuşmak istemiyor, ne gerek var geçmişi konuşmaya diyor, bu güne bakalım.
’’Benim damarlarımda bu toprakların kanı dolaşıyor aslında. Benim gibi bakıyorsunuz, benim gibi davranıyorsunuz, benim gibi gülüyorsunuz, benim gibi kızıyorsunuz… Türkiye’ye geldiğimde kendimi evde hissediyorum.’’ diyor. Nedenini sorgulamak aklına bile gelmiyor.
Belki de bilmiyor yüz yıl önce neler yaşandığını… Binlerce yıldır o topraklarda doğanların, büyüyenlerin ve ölenlerin yurtlarından sürgün edilmiş olması, onda bir duygu hissettirmiyor.
99 depreminden bir ay sonra İstanbul’da bir moral konseri vermiş, o zaman belediye başkanı olan kişinin de kendisini izlemeye gelenler arasında olduğunu söylüyor. (Şimdiki Cumhurbaşkanı) 20 yılda nasıl hızla geliştiğini anlatıyor Türkiye’nin. 15 Temmuz’dan söz ediyor.
1 milyon 250 bin insanın sürgün edilmiş olması  onu heyecanlandırmıyor ama mesela Türkiye’de çok çay içildiği, bu çay satışını hangi şirketin yaptığını, kim bilir ne kadar para kazandığını falan soruyor ve heyecanlanıyor.
‘Atatürk’le sadece hemşeri değil, aynı köydeniz’
Ailesi yüz yıl önce Ayvalık’tan Selanik’e sürgün edilmiş. Mustafa Kemal’in doğduğu Langada bölgesinden olduğunu söylüyor.
’’Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden birinin hemşerisi olmak insana gurur veriyor. Bu mirasa ve Türkler için bu kadar önemli hatıralara sahip çıkmalıyız Selanikliler olarak.’’
Adaletsiz Antonis Remos. Peki 353 bin mezarsız yatan Pontoslu Rumların hatıraları ne olacak?
800 bin kayıp Küçük Asyalı Rumun hatıraları ne olacak?

Mübadele ile sürgün edilen 1 milyon 250 bin Rumun hatıraları ne olacak Antonis Remos?
Mustafa Kemal’in hatıraların sahip çıkmasını istediğin Selanikliler senin gibi mi düşünüyor acaba?
Hala Selanik’te konser verebiliyor ve insan içinde dolaşabiliyorsan eğer, yazıklar olsun o hatıralara…

Benzer Yazılar