AKLINIZDAKİ BU MUYDU?

Erdoğan ve Davutoğlu’nun tehdidi sonrası HDP’ye yönelik barbarca bir saldırı gerçekleşti. HDP Ankara il binasını basan bir kişi, PM Üyesi Ahmet Karataş’ı bıçakla ağır yaraladı

HDP, hükümeti işaret ederken; saldırı, Erdoğan’ın ‘Sabrın sınırı aşılırsa, olabilecekleri aklımın ucundan bile geçirmek istemem’ sözlerinin hemen ardından yaşandı

IŞİD YÖNTEMLERİ

Dün Ankara’da IŞİD barbarlarının yöntemlerini andıran kanlı bir saldırı gerçekleşti. HDP Ankara il binasına giren E.A. adlı saldırgan, PM Üyesi Ahmet Karataş’ı boğazından ve vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakladı. Ağır yaralanan Karataş’ın durumu ciddiyetini korurken, saldırgan yakalandı.

AZMETTİRİCİ HÜKÜMET

Saldırı, Kobanê eylemleri sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin HDP’yi açıkça tehdit etmesinin ardından gerçekleşti. HDP, “Saldırı AKP hükümeti ve basının linç kampanyası, tehdit ve hedef gösterici tutumunun ardından yaşandı. Bu saldırı planlı ve örgütlüdür” dedi.

İktidar organize etti

HDP’ye yönelik saldırıyı siyasi iktidarın organize ettiğini söyleyen HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, “Sayın Davutoğlu ve hükümete sesleniyoruz; tehdidi bırakın, hükümet gibi davranın” dedi. Yüksekdağ, çözüm sürece ilişkin ise “Somut adımlar atılmalı, müzakere askıdan derhal çıkarılmalı” dedi.

 

AKP hükümetinin adeta Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) hedef gösteren açıklamaları sonrasında, dün HDP Ankara il binasına giren E.A. adlı saldırgan, PM Üyesi Ahmet Karataş’ı boğazından ve vücudunun çeşitli yerlerinden  bıçakladı. Olay yerinden kaçan saldırgan E.A,’nın Altındağ ilçesinde bir akrabasının evinde gözaltına alındığı öğrenildi. Karataş ise Ankara Numune Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesine kaldırıldıktan sonra ameliyata alındı. Karataş’ın hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. PM üyesi Ali Ürküt’ün verdiği bilgiye göre, dün sabah saatlerinde parti binasında Ahmet Karataş’ın yalnız bulunduğu sırada saldırgan parti binasının açık olan kapısından içeri girdi. Binaya giren saldırgan Karataş’a saldırmaya başladı.  Karataş’ı boğazından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaklaşık 7 bıçak darbesi ile yaralayan saldırgan olay yerinden kaçtı. Altındağ’da yakalanan saldırganın 1986 Ankara doğumlu olduğu öğrenildi. Saldırganın ayrıca Erzurum’dan Ankara’ya geldiği de öne sürüldü.

HDP: Saldırı örgütlü ve planlı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Ahmet Karataş’ın bıçaklı saldırıya uğramasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDP PM üyesi Ahmet Karataş’a yapılan saldırının zeminini, son günlerde HDP karşı yürütülen linç kampanyalarının hazırladığını belirten HDP MYK, hükümeti saldırıyı aydınlatmaya çağırarak, saldırının örgütlü ve planlı olduğunu vurguladı.

 


Saldırının son günlerde HDP’ye yönelik yapılan linç kampanyalarının bir sonucu olduğunun altının çizildiği açıklamada, “Ankara’nın göbeğinde gerçekleşen bu saldırı, planlı, organizeli ve örgütlüdür. Açıkça partimiz hedef alınmıştır. Başta hükümet yetkilileri ve bazı basın yayın organları ile kimi köşe yazarlarının günlerdir eşbaşkanımızı ve partimizi, milletvekillerimizi, yöneticilerimizi hedef gösteren açıklama ve yayınları tüm uyarılarımıza rağmen kesintisiz ve sistemli bir biçimde sürdürüldü. Bu sabah gerçekleşen saldırı da tüm bu linç kampanyasının ve hedef gösterici yayınların ardından yaşandı. Bu karanlık saldırıyı ve arkasındaki odakları, bu saldırıya zemin yaratanları kınıyor ve lanetliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’ye dönük saldırı

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise Ankara’daki saldırının yalnızca HDP’ye dönük değil, tüm Türkiye’ye yönelik bir saldırı olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın ırkçı ve şovenist ifadeleri sonrası bu tür saldırılar artmıştır. Süreci sekteye uğratmak isteyen güçler devrede” dedi.

(DİHA)

Benzer Yazılar