AKP, HİZBULLAH, HÜDAPAR VE FAŞİST ÇETELER 10 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Kobanê’ye yönelik IŞİD çetelerinin katliam girişimlerine karşı onlarca kentte protesto eylemi düzenleyen yüz binlerce kişiye yönelik polis müdahalesiyle başlayan olaylar büyüyerek sürüyor. Kobane’ye destek için yapılan eylemlere saldıran polis, Hizbullah , HÜDAPAR üyeleri ve faşistler 10 kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi de yaraladı. Dicle Haber Ajansı ölenlerin isimlerini şöyle duyurdu:

Muş’un Varto ilçesinde düzenlenen gösteriye müdahale eden polis Hakan Buksur adlı kişiyi gaz kapsülüyle başından vurarak öldürdü. Saldırıda 2 kişi de yaralandı.

Diyarbakır’da ise Mahmud Enez (55), Süleyman Kale  yaşamını yitirdi, 1’i gazeteci 10 kişi yaralandı.

Siirt’in Kurtalan ilçesinde ise AKP’li Belediye Başkanı Navzat Karatay’a yakın korucular tarafından açılan ateş sonucu Yusuf Çelik (17) ile Mehdi Erdoğan (35) yaşamını yitirirken, 1’i ağır olmak üzere 13 kişi de yaralandı.

Kobanê direnişine dönük protestolar nedeniyle “sokağa çıkma yasağı” kararı alınan Mardin Kızıltepe’de, Kerem Karaaslan (22) isimli bir genç, protestolar sırasında plakası belirlenemeyen bir araçtan açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Batman’da Hüda-Par binasından açılan ateş sonucu 22 yaşındaki Emrah Demir yaşamını yitirdi.

Mardin Dargeçit’teki Bahçebaşı mahallesinde toplanan yüzlerce kişi Kobanê saldırılarına AKP hükümetinin verdiği desteği protesto etti. Bu sırada Hür Dava Partisi Dargeçit İlçe Başkanı Kadri Şengül ve iki oğlu kitlenin üzerine ateş açtı. Açılan ateş sonucunda Bilal Gezer ve  17 yaşındaki Sinan Toprak hayatını kaybetti.

Van Serhat Mahallesi’nde göğsüne aldığı kurşun ile ağır yaralanan Hamdi Caner (55) tedavi görmekte olduğu Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde ise DBP’liler yönelik saldırılarda 4 kişi ateşli silahla yaralandı.

Olaylar sınasında birçok kentte onlarca kişi de hafif yaralanırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde protesto ve eylemler sürüyor…

5 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kobane’ye yönelik saldırıların protesto edildiği bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamada Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde saat 17:00’den itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi. Savur, Derik, Mazıdağı ve Dargeçit ilçelerinde ise saat 18:00’den itibaren sokağa çıkma yasağı konuldu.

Siirt’in Kurtulan ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Van’ın Erciş ilçesinde saat 18.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır’da ise 4 merkez ilçe ve Bismil, Lice, Silvan’da yarın sabah 07.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Batman’da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hukukçular ise yaptıkları açıklamalarda “Valiliklerin İl İdare Kanunu 11/c maddesi uyarınca sokağa çıkma yasağı koyma yetkisi yoktur, karar keyfi ve hukuk dışıdır” dedi.

 

Ancak

 

Benzer Yazılar