AKP KEFİL OLDU SOMA HOLDİNG ÖLDÜRDÜ

Tamer Çilingir / Devrimci Karadeniz

Tarih 10 Temmuz 2013 Çarşamba. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Grup CEO’su Can Gürkan ile birlikte pozlar veriyor. Bakan Yıldız yapıyor madenin açılışını… Bir yıl bile geçmeden korkunç bir cinayetle yüzlerce işçinin ölümüne sahne olacak bu maden ocağı için Bakan Yıldız, ‘kefil olacak’ derecede açıklamalar yapıyor…

Hükümeti temsilen Kırkağaç’taki madenin açılışını yapan Yıldız, güvenlikle ilgili yaptığı açıklamalarla AKP İktidarın Soma Holding’in arkasında olduğunu söylüyor…

 

BAKAN TANER YILDIZ: ÖRNEK ALINACAK NİTELİKLERE SAHİP BİR OCAK

’’Örnek alınacak niteliklere sahip ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu, güvenlikle ilgili sistemlere para harcandıkça, işçilerin kaygıları giderildikçe verimin arttığını gördüklerini ifade ederek, madencilikte artık ithal sistemlerinin yanında yerli üretimin de payının arttığını, bunun madenciliğin diğer alanlarında da yaygınlaşmasını planladıklarını’’ söylüyor Bakan Yıldız.

 

BAKAN  YILDIZ: ÜLKEMİZE VE SOMA HALKINA HAYIRLI OLSUN

Taner Yıldız, madencilikte en önemsedikleri konunun işçi sağlığı olduğunu, bir işçinin can güvenliğinin ülkenin tüm madenlerinden daha önemli olduğuna işaret ediyor. Ocakta çalışanlarla birlikte Ramazan’ın ilk günü iftarını açan Taner Yıldız, “Soma Holding gibi köklü ve madencilikte uzman yatırımcı şirketlerin yeni yatırımlarını çok önemsiyoruz. Ülkemize ve Soma halkına hayırlı olsun” diyor.

Aynı gün,Soma Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Group CEO’su Can Gürkan ise “40 yıldır en yeni teknolojiler ve yüksek güvenlik standartları ile madencilikte standartları belirleyen bir şirketiz. Bugün Soma’da açtığımız Işıklar kömür sahamızla kendi üretim kapasitemizi artırırken, ciddi anlamda istihdama da katkı sağlayacağız. Soma halkı açısından madenlerimizin önemi büyüktür. Bu üretim sahamızla birlikte çalışan sayımızı da artırmış olmaktan ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. Sektörümüzün derinleşmesi ve büyümesi için yatırımlarımıza aynı hızla devam edeceğiz” diyor.

Bugün yüzlerce işçiye mezar olan bu ocağa dair bakanla birlikte holding yöneticisinin birarada yaptıkları açıklamalar verdikleri pozlar, cinayetin delili değil de nedir?

Cinayetin sorumlu Soma Holding’in arkasında yeralan devlettir. 2005 yılından itibaren bu şirkete TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) madenleri işletme hakkını vererek, şirket ihya edilirken, devlet bizzat bakan düzeyinde şirketin faaliyetlerini, iş güvenliğine uygunluğunu savunmuş.

Maden ocağının açılmasının hemen ardından yaşanan kazalara rağmen hiçbir denetimin yapılmamasının, müfettiş gönderilmemesinin, soruşturma açılmamasının sorumlusu AKP Hükümeti’dir.

Her şeye rağmen Soma’daki maden kazalarının araştırılması için CHP’li Özgür Özel’in sunduğu BDP ve MHP tarafından desteklenen meclis araştırma önergesinin AKP’li vekillerce bir çırpıda reddedilmesi de bu büyük işçi cinayetine sebep olmuştur.

 

SOMA HOLDİNG KÖMÜR MALİYETLERİNİ NASIL DÜŞÜRDÜ?

30 Eylül 2012′de Hürriyet’ten Vahap Munyar’a konuşan Alp Gürkan, Soma’daki işlerin TKİ’nin 2005 yılında verdiği bir kararla büyüdüğünü anlatıyor. Gürkan’a göre TKİ, rödovans (maden ocaklarının işletmesinin kiraya verilmesi) karşılığı işlerini özel sektöre devretme kararı sonrasında zarardan kara geçti.

 

130 DOLARLIK MALİYETİ 23.80 DOLARA NASIL İNDİRDİLER

Gürkan, Vahap Munyar’ın “Sihirli bir formul mü devreye girdi?” sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

“TKİ, Soma’da kömürü kendisi çıkarırken tonunu 130-140 dolara mal ediyordu. Biz ihaleye girip, tonunu TKİ’ye rödovans payı dahil 23.80 dolara çıkarma taahhüdü verdik”

Gürkan’a göre, maliyeti bu ölçüde düşmesinin nedeniyse ‘özel sektörün çalışma tarzının devreye girmesi’, yani işçi güvenliğinin hiçe sayılacağı, maliyeti düşürecek çalışma tarzından bahsediyor. Bugün yüzlerce işçinin ölümüne sebep olan durum, tam da Alp Gürkan’ın bu sözlerinde açıkça ifade ediliyor.

 

15 YAŞINDA ÇOCUĞU ÇALIŞTIRARAK MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER

Alp Gürkan’ın maliyeti düşürecek tarzdaki çalışma sistemi ise yaşanan maden kazasıyla birlikte de açığa çıktı aslında…

– Madenlerdeki iş cinayetlerini mesleğin fıtratı diye iddia eden bir iktidar olmasa aç gözlü şirketler de bu kadar rahat olmazdı. AKP İktidarı ile ilişkileri iyi tutup denetimleri ortadan kaldırarak MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER.

– Madene giren her işçinin çalışma kartı olması ve kimin kaç saat çalıştığının belgeli olması gerekir. Ama çalışma kartsız, sigortasız kaçak çalıştırdıkları onlarca işçiyi 2 bin metrenin altına yollayarak MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER.

– Madende hayatını kaybeden 15 yaşındaki Kemal Yıldız gibi küçük yaşta çocukları çalıştırarak MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER.

– Trafolar, yüksek korunaklı standartlarda imal edildiğinde patlamaz, ortama da zarar vermez. Koruma duvarı güçlendirilerek alev sızdırmazlık özelliğinin olması gerekir. Bu yüksek korunaklı standardı yerine getirmeyip sağlam trafo yapmayarak MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER

– Trafo patlasa da ocaklarda nakliyatın aksamaması, asansörlerin devre dışı kalmaması için yedek güçlerin (jeneratör, üreteç) olması gerekir. Bu yedek güçleri koymayarak MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER.

– Patlamanın ardından saatler geçmesine rağmen ocaktaki gaz oranını izleyemiyorlar. Ocaktaki karbondioksit, metan ve oksijen oranları konusunda bilgi alabilecekleri sistemi kurmayarak MALİYETİ DÜŞÜRDÜLER.

İşte bu noktada DİSK’e bağlı Dev-Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün’ün açıklamaları da Soma Holding’in göz göre ölümlere sebep olduğunu destekler nitelikte… Maden sahalarının Türkiye Kömür İşletmeleri’nin yönetimindeyken neredeyse kaza olmadığını, ölümün ise hiç gerçekleşmediğini ifade eden Görgün, şunları söylüyor:

“Ne zamanki bu sahalar özel sektöre geçti, kazalarda adeta patlama yaşandı. Çünkü taşeronlaşma devlet politikası haline gelerek önü açıldı. İnsanlar kaçak olarak ya da düşük ücretlerle madende çalıştırılmaya başladı, iş güvenliği yok sayıldı. Müfettişler eksiklikleri görmezden geldiler. Maliyet düşürmek için güvenlik tedbirleri geri plana atıldı. Tek amaç daha fazla üretim yapmak oldu. Bunlar kaza değil, cinayettir. Bu cinayete sendikasından müfettişine, bakanından başbakanına herkes ortaktır” dedi.

Benzer Yazılar