AKP’NİN HES VE RÜZGAR SANTRALİ KURMAK İÇİN ‘ACELE KAMULAŞTIRMA’ KARARINA MİTİNGLE CEVAP

Hükümet, 15 il sınırları içinde yapılacak hidroelektrik santraller (HES) ve rüzgar santralleri (RES) için çok sayıda ilçe ve köyde “acele kamulaştırma” kararları aldı. Derelerin Kardeşliği Platformu 26 Ekim’de Trabzon’da, Karadeniz bölgesi ve Türkiye’nin her yerinde yaşam alanlarına saldıranlara karşı bölgesel bir uyarı mitingi düzenliyor

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), ülke genelinde doğal yaşam alanlarında yapımı planlanan başta HES projeleri olmak üzere, maden aramaları, nükleer ve termik santraller, çimento tesisleri ve taşocaklarına karşı mücadele eden yaşam savunucularını bu kez Trabzon’da buluşturacak.

derelerin-kardesliginin-uyari-mitingi-26-ekimde-2954

Daha önce, AKP Hükümetinin ‘yıkım’ olarak değerlendirilen çevreyle ilgili yasal değişikliklerine tepki vermek için ülke genelindeki yaşam savunucularına çağrı yaparak Ankara’da toplayan DEKAP, bu kez aynı çağrıyı Trabzon’da toplanmak için yapacak.

DEKAP Yürütme Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesindeki bütün doğal yaşam alanları üzerinde sürdürülen, maden arama ve çıkarma çalışmaları, termik ve nükleer santraller, hidroelektrik santral (HES) projeleri ile çimento ve taşocağı tesislerine karşı, 26 Ekim’de Trabzon’da miting düzenlenecek.

DEKAP’ın bölgedeki bütün bileşenleri, ortak mücadele ettiği platformlar ve bütün vadiler ile doğal yaşam alanlarında, ‘doğal yaşam alanları için’ mücadele eden yaşam savunucularının davet edilerek çağrılacağı mitingin ana teması, ‘Karadeniz Kararmasın, geleceğimiz solmasın’ olarak belirlendi.

DEKAP Sözcüsü Ömer Şan’ın yaptığı açıklamaya göre, mitingin çağrı metinleri, imzacılar ile katılımcı listelerinin oluşturulması için çalışmalara başlayan DEKAP, çağrı metnini çeşitli dillere de çevirerek, dünya genelindeki yaşam savunucularını da Trabzon’a davet edecek.

Sözcü Ömer Şan,  açıklamasında, DEKAP’ın 26 Ekim’deki Trabzon mitingine ülke genelindeki bütün sanatçı, sporcu ve bilim insanlarının da çağrılacağı, kimseye özel davetiye çıkarılmayacağı ve yaşama duyarlı herkesin Trabzon’da bekleneceğini de ifade etti.

Şan, Trabzon mitinginin aynı zamanda doğal yaşam alanlarını,  Bakanlar Kurulu’nun ‘savaş hukuku’  uygulamasıyla ‘cebri kamulaştırma’  kararları alarak,  yerli ve uluslararası sermeye şirketlerine peşkeş çeken;  köylülerin ve o bölgelerde yaşayan yurttaşların yurtsuzlaştırılmasına neden olan hükümete aynı zamanda bir uyarı niteliğinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Derelerin Kardeşliği Platformunun çağrısıyla yurt genelinden gelerek, 9 Nisan 2011’de Ankara Kolej kavşağında buluşan yaşam savunucuları ve çevreciler, Sıhhiye’den yürüyüşe geçmiş, o günkü resmi kayıtlara göre yaklaşık 17 bin kişilik bir miting düzenlenmişti.

 BAKANLAR KURULU ‘ACELE KAMULAŞTIRMA’ İSTEDİ

Bakanlar Kurulu’nun bugünkü (1 Ekim Çarşamba) Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarına göre, Maliye Bakanlığı Ankara, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Van, Erzurum, Artvin, Trabzon, İzmir, Edirne, Kırşehir, Tekirdağ, Balıkesir ve Çanakkale illerinde HES ve RES kuruluşları ile bunlara ait elektrik iletim hatlarının kurulması için “acele kamulaştırmalar” yapılacak.

Bakanlar Kurulu kararlarına göre, Ankara, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Van, Erzurum, Trabzon ve Artvin illerinde kurulacak hidroelektrik santralleri ile İzmir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne illerinde kurulacak rüzgâr enerjisi santralleri ve Kırşehir ilinde kurulacak doğalgaz kombine çevrim santralinin yapımı amacıyla birçok taşınmazın tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmalar yapılacak.

Ayrıca, Balıkesir ilinde kurulacak Kavaklı Rüzgâr Enerjisi Santralinin yapımı amacıyla da, bazı taşınmazların tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmalar yapılacak.

Trabzon Maçka ve Artvin Yusufeli’nde HES ‘ler için kamulaştırma yapılacak yerler

Bakanlar Kurulu

Trabzon Maçka’da Karakaya Regülatör ve HES için Hamsiköy,Dikkaya,Güzelyayla ve Çıralı’da ,

Artvin Yusufeli’nde ise, Küplüce,Bostancı ve Taşkıran bölgelerinde Acele Kamulaştırma yapılmasını karara bağladı.

 

01 Ekim  2014 ÇARŞAMBA               Resmi Gazete                    Sayı : 29136            

                             BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2014/6786

Ankara, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Van, Erzurum, Trabzon ve Artvin illerinde kurulacak hidroelektrik santralleri ile İzmir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne illerinde kurulacak rüzgâr enerjisi santralleri ve Kırşehir İlinde kurulacak doğalgaz kombine çevrim santralinin yapımı amacıyla ekli listelerde bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması; adı geçen Bakanlığın 11/8/2014 tarihli ve 31735 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8/9/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır

Recep Tayyip ERDOĞANCUMHURBAŞKANI

Ahmet DAVUTOĞLU

Başbakan

B. ARINÇ                    A. BABACAN                     Y. AKDOĞAN                            F. IŞIK

Başbakan Yardımcısı  Başbakan Yardımcısı           Başbakan Yardımcısı             Başbakan Yardımcısı V.

B. BOZDAĞ               A. İSLAM                           V. BOZKIR                              F. IŞIK

Adalet Bakanı   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı     Avrupa Birliği Bakanı            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

F. ÇELİK                                     İ. GÜLLÜCE                       M. ÇAVUŞOĞLU      N. ZEYBEKCİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Çevre ve Şehircilik Bakanı    Dışişleri Bakanı      Ekonomi Bakanı

T. YILDIZ                                            A. Ç. KILIÇ                                     M. M. EKER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı       Gençlik ve Spor Bakanı               Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı

N.CANİKLİ                                               E.ALA                                              C.YILMAZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı                     İçişleri Bakanı                                    Kalkınma Bakanı

Ö. ÇELİK                                                   M. ŞİMŞEK                                 N.AVCI

Kültür ve Turizm Bakanı                            Maliye Bakanı                           Milli Eğitim Bakanı

İ. YILMAZ                                         V. EROĞLU

Millî Savunma Bakanı                 Orman ve Su İşleri Bakanı

M. MÜEZZİNOĞLU                                  L. ELVAN

Sağlık Bakanı                      Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

 

       

KAYNAK: http://toplumgazetesi.com/haber/trabzon-ve-artvindeki-hesler-icin-acele-kamulastirma-karari-2996.html

Benzer Yazılar