AKP’NİN ‘YOK’ DEDİĞİ BİNLERCE SİVİL KOBANE’DE YARDIM KORİDORUNUN AÇILMASINI BEKLİYOR

Ersin Caksu / KOBANE

Kobanê’de bir katliam tehdidi var. Kentte binlerce çocuk ve kadın var. Çetelerin Şengal’deki pratiği ise ortada duruyor. Bu noktada soykırım tehdidine karşı yapılan “yardım koridoru” çağrısı, hayati önem kazanıyor. Ayrıca böyle bir koridor, IŞİD çetesine karşı mücadele için de hayati önem taşıyor.

DÜŞEN MASKELER

YPG/YPJ’nin direnişi tüm görkemiyle sürüyor. Kobanêlilere medyanın ve yetkililerin “Düştü, düşecek”, “Sınır kapısı düştü”, “Asayiş binası düştü” şeklindeki haberleri aktardığımızda, “Bu hem onların muradını ifade ediyor hem de Kobanê’nin değil maskelerin düştüğünü gösteriyor” diyor.

Özgür Gündem gazetesi, IŞİD katilleriyla göğüs göğüse çatışmaların yaşandığı Kobanê’ye girdi, sivilleri görüntüledi…

IŞİD çetecilerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları ve bu saldırılar karşısında YPG/YPJ güçleri ile Kobanê halkının direnişi devam ederken; beş gün önce ayrıldığımız Kobanê’deyiz yeniden. Bütün ağır saldırılara karşın Kobanêlilerin ülke savunması, görkeminden hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor. Kentin büyük bölümünün denetimini elinde bulunduran YPG/YPJ savaşçıları, şehir savaşını etkili bir şekilde devam ettiriyor. Savaşın başladığı günden beri, savaşın inisiyatifini bir an olsun elinden bırakmayan YPG/YPJ güçleri, çetelerin ağır silahlı saldırılarına ferdi silahlarıyla karşılık veriyor. Her üç cephede de çetelere karşı eylemler düzenleyen savaşçılar, etkili sonuçlar alıyor.

Kaybeden de kazanan da tek olmayacak

Türkiye’de AKP güdümlü ana akım medyanın yazıp çizdikleri, “Sınır kapısı düştü”, “Asayiş binası düştü” ve “Belediye binası düştü” gibi haberlerin asılsızlığı ve maksatlılığını bir kez daha Kobanê’de gözlemliyoruz. Aslında “düşen” sadece maskeler… Kobanê’de şehir savaşı yürütülüyor ve şehir savaşlarının stratejilerinin cephe savaşları stratejileriyle aynı olmadığını belirten YPG/YPJ savaşçıları, kontrolün kendilerinde olduğunu belirtiyor. Büyük bir emeğin ve bedelin ödendiği Kobanê savaşını değerlendiren direnişçi ve savaşçılar, bu savaşın Kürdistan’ın bu yüzyılının kaderini belirleyeceğini belirterek, Kobanê’ye yönelik çok boyutlu operasyonun, Kürdistan’ın herhangi bir yerine yapılan olağan(laştırılmış) bir saldırı olmadığını özellikle vurguluyor. “Kobanê savaşı Kürtler ve halklar için bir kırılma noktası olacaktır” diyen savaşçılar, insanlık düşmanı IŞİD çetecilerinin de kendi bekaları için Kobanê’ye benzer bir anlam atfettiklerini ve bundan dolayı da bütün güçleri ile Kobanê’ye saldırdıklarını dile getiriyor. Kobanê’de ne bir kazananın ne de bir kaybedenin olacağını söyleyen direnişçiler, buradaki savaşın sarmallığını, karışıklığını ve çok aktörlüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Zira bu savaşta; Kürtler ve halklar, IŞİD çetecileri, Suriye, Güney Kürdistan, Irak, Türkiye, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve daha birçok irili ufaklı bölgesel güç de aktif olarak katılıyor.

Sivil halk güvenli bölgelerde

Kürdistan’ın Stalingrad’ı olan Kobanê’de direnişte olan sadece YPG/YPJ savaşçıları değil elbet. Kentte yüzlerce yurttaş da eline silahını alarak savunma hattındaki yerini alıyor. Savaşın başından beri ailelerini dahi Kuzey’e göndermeyen bu Kobanêliler, daha çok kentin günlük işlerini (su, jeneratör, yemek ve lojistik) yürütüyor. Kobanê’yi terk etmeyen binlerce kişi ise daha çok, kentin güvenlikli yerlerinde tutuyor. Alışılagelmiş kentlerin kalabalık heyulasından farklı olarak Kobanê’nin “sessiz ve sakin” olduğunu söyleyebiliriz. Tabi her sessizliğin büyük patlama ve çatışmalara gebe olduğu da bir gerçeklik.

Koridor yeni bir cephe olur

Kobanê’de bir katliam tehdidi var. Çünkü başta da belirttiğimiz gibi kentte çok sayıda sivil var ve çetelerin Şengal, Musul ve Rakka gibi birçok yerdeki pratikleri de ortada duruyor. Kobanê savaşının başladığı 15 Eylül’den bu yana çok sayıda sivil çetelerin ağır silahlarla yaptığı saldırılarda hayatını kaybetti. Bu noktada soykırım tehdidine karşı yapılan “yardım koridoru” çağrı ve önerileri, hem hayati önem kazanıyor, hem de IŞİD çetesine karşı yürütülecek mücadelede önemli bir “cephe” oluyor.

YPG’ye silah yardımı kampanyası

Beyaz Saray’ın internet sitesinde, YPG’ye resmi olarak silah yardımı yapılması için imza kampanyası başlatıldı. YPG’nin Kobanê’yi savunan yegane grup olduğunun belirtildiği dilekçede, “Daha iyi ve modern silahlar ile YPG IŞİD’in Kobanê’yi kontrol etme amacını etkili bir şekilde durduracaktır” ifadesi kullanıldı. 7 Kasım tarihinde süresi dolacak kampanya şu ana dek 13 bin 500 kişi tarafından imzalandı.

 

YPG: Çeteler takviye yapıyor

YPG Basın Merkezi, direniş karşısında darbeler alan IŞİD çetelerinin başta Cerablus ve Til Ebyad olmak üzere değişik merkezlerden güç, silah ve cephane takviye ederek şehre saldırılarını arttırdığını söyledi. YPG, son 24 saate üç cephedeki şiddetli çatışmalarda 81 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. YPG Basın Merkezi’nin açıklaması şöyle: “Doğu cephesinde saldırılarını yoğunlaştıran çeteler ile güçlerimiz arasında yoğun ve aralıksız çatışmalar yaşanmıştır. Bu cephede güçlerimizin tespit edebildiği 22 çete üyesi öldürülmüştür. Güneydoğu, Miştenur cephesinde de çeteler, bombardıman eşliğinde birçok kez saldırı düzenlemiştir. Saldırıları püskürtülen çetelerden 11’i güçlerimiz tarafından öldürülmüştür. Güney cephesinde ise tespit edilebilen 42 çete üyesi öldürülmüştür. Batı cephesinde de güçlerimiz 1 araç imha edilmiş, 6 çete üyesi de öldürülmüştür.”

YPG ayrıca Serêkaniyê’de de bir operasyon başlatıldığını belirterek bu operasyonda, biri çete emiri olmak üzere 26 çete üyesinin öldürüldüğünü, operasyon esnasında Kamuran Koçbêr (Şexmus Mio) isimli bir YPG savaşçının da yaşamını yitirdiğini açıkladı.

KAYNAK: http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=120402&haberBaslik=Koban%C3%AA%E2%80%99nin%20SiViLLERi&action=haber_detay&module=nuce

Benzer Yazılar