ALP GÜRKAN VE AİLESİ SOMA’YI YAKTI SIRA AMASYA’DA

BİR SONRAKİ HEDEF: KARADENİZ

KÖMÜRE DAYALI TERMİK SANTRAL PROJESİ

Soma Holding, Amasya’ya kömürle çalışacak 405 MW lık bir “Termik Santral” kurmak için hazılanıyor. Bölgede bulunan kömür yataklarını enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için değerlendirmeyi düşünen Soma Holding 750 milyon dolarlık bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Kömüre dayalı termik santral yatırımı yapmayı hedefleyen Soma Holding, Amasya’nın Merzifon ilçesinde bulunan Yeni Çeltek A.Ş.’ye ait iki adet maden ruhsatıyla ilgili olarak Nisan 2013′te 35 yıllık bir rödevans sözleşmesi imzaladı. Bu  anlaşmayla beraber Yeni Çeltek işletmesi 310 adet personeli ve ekipman- teçhizatlarıyla birlikte 1 Mayıs 2013 itibariyle Soma Holding’in bir katılımcısı olan Gürmin Enerji ve Madencilik A.Ş.’ye geçiyor.

Soma Holding; bölgede Suluova ve Merzifon ilçelerine ve Kayadüzü kasabasına  kurulacak olan dev santralle 1500 kişiyi istihdam etttireceğini söylüyor.

Yapılması düşünülen bu termik santralle ilgili Samsun Çevre Birlikteliği sözcüsü Metin Telatar muhalefet.org sitesinde yayınlanan açıklamasında şunları söyledi:

“Tüm termik santrallerin doğaya bir parça zararı vardır. Kimisi yoğun kimisi daha az zarar verir. Yapılması düşünülen bu santral kalorisi düşük kömürle çalışacağı için atmosfere bırakacağı kül ve kükürt doğaya ve bölge halkına ciddi zararlar getirebilir. Asit yağmurları ve sera etkisine yol açacaktır. Yerleşim birimlerine yakın kurulması düşünülen  bu santrale hayır diyoruz.”

Samsun çevre birlikteliğinin yanında, bölge halkı da tepkili. Kayadüzü kasabasında yaşayanların bir çoğu geçimlerini tarımdan sağlıyor. Santralin kendilerine ve topraklarına ciddi zararlar vereceğinin farkındalar.

Amasya’nın Merzifon ilçesine bağlı  Kayadüzü kasabası halkı da yapılacak Termik Santral’e tepkili. muhalefet.org sitesinde yayınlanan habere göre düzenlenen halk toplantısında konuşan Suluova Yeşiller Platformu sözcüsü Muhterem Fuat Boy şunları söyledi :
“Enerji bakanlığının Soma Holdinge verdiği rödevans, adeta şirkete peşkeş çekildi. Rezerve kömür ton başına 8 tlden veriliyor. Hiçbir fizibilite çalışması yapılmadan, su kaynakları, tarım arazileri araştırılmadan, ÇED raporları hazırlanmadan oldu bittiye getirilmeye çalışılan bir santral var. Şirket Ekim ayının 13’ünde “Halkı Bilgilendirme Toplantısı” adı altında adeta gizli saklı bir toplantı yaptı.  Vatandaşın haberi dahi yoktu. Biz bu toplantıya katıldık, toplantıda kaygılarımızdan ve itirazlarımızdan bahsettik. 405 MegaWatt elektrik üretebilecek bir Termik Santralin gerekli önlemler alınmadığında havayı ne kadar kirletebileceğinden bahsettik. 12 bin ton kömür tüketecek bir santralin 5 ton atık üreteciğinden bahsettik. Bu atık maddelerin şehirden yalnızca 1 kilometre ötede depolanacak oluşunun son derece sağlıksız olduğundan bahsettik.Bu santralin 12000 metreküp suya ihtiyacı olacak.Bu suyu çevredeki akarsular karşılayamayacağından bölgemizin içme suyunu kirleteceğinden bahsetti. Hakim rüzgar yönünün şehrin merkezine doğru seyrettiğinden bahsettik”

Soma Holding yetkilileri hakim rüzgar yönünün şehir merkezine doğru esmediğini, santralin ve atık toplama alanlarının ise kuş uçuşu mesafe ile şehir merkezine 10 km uzaklıkta olduğunu iddia ediyor.

Yeşil Gerze Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Ferhat Hançeri:
“2009 yılında Sinop Gerze’de ülkenin en büyük şirketlerinden birine karşı başlattığımız çevre mücadelemiz kazanımla sonuçlandı. Anadolu Gurubu zehir saçan santralini kurmaktan vazgeçti. Direniş kazandı. Bizler YEGEP olarak halkımızla birlikte Afşin-Elbistan termik santraline bir gezi düzenlediğimizde oradaki halk “Biz yandık siz yanmayın” uyarısında bulundu.İlk defa biber gazıyla, copla tanıştık. Kadınıyla çocuğuyla yaşlısıyla direndik ve de kazandık. Şimdi Kayadüzü Halk Toplantısına baktığımda 2009 yılındaki ilk toplantımızı hatırlıyorum ve direnenlerin nasıl kazandığını hatırlıyorum.”

Yeşil Suluova Platformundan Yılmaz Keten:
“Biz biber gazını termik santralin zehirine tercih ediyoruz! Dünyanın en verimli 9 ovasından biri olan Suluovamızda zehir saçan bir santral istemiyoruz. 1500 kişiye istihdam sağlayacaklarını iddia ediyorlar. Bu topraklarda tarım arazisi üzerinde geçimini sağlayan 150 000 kişi var. Eğer bu santral kurulursa çok değil beş yıl sonra tarım biter. Hepimiz zarar görürüz. Herkes zarar görür. Yalnızca Soma holding yedi ceddine yetecek kadar para kazanacak diye bu kadar vebal alınmaz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Mücadeleye, direnmeye var mıyız arkadaşlarım?” dedi.

Benzer Yazılar