ANADOLU’DAKİ RUM ORTODOKS NÜFUSUNUN ORTAK BELLEĞİ KONUŞULACAK

Küçük Asya Araştırmaları Merkezi’nden Stavros Anestidis, Arşivden Sonra? konuşma dizisi kapsamında “Anadolu Rum Ortodoks Nüfusunun Ortak Belleği” başlıklı konuşmada sözlü gelenek arşivini anlatacak.

Farklı kurumların ev sahipliğinde DEPO’da gerçekleştirilen ‘Arşivden Sonra’? konuşma serisinin sıradaki konuğu Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi üzerine yapılmış en kapsamlı arşivlerden birine sahip olan Atina’daki Küçük Asya Araştırmaları Merkezi (KMS).

Kurumda on beş yıldır müdür yardımcılığı görevini yürüten Stavros Anestidis, KMS’nin tarihçesinden ve Anadolu’dan göç etmeye zorlanmış binlerce Rum Ortodoks mübadilin anılarının, yöresel müziklerinin ve halk kültürünün kayıt altına alındığı sözlü gelenek arşivinden bahsedecek. Konuşma Türkçe olarak, 14 Kasım Salı günü, 19.00’da, DEPO’da gerçekleştirilecek.

‘Arşivden Sonra?’ hafıza atölyeleri

‘Arşivden Sonra?’ arşivin sanatta ve toplumsal hafızadaki yerine/işlevine dair sorular sormayı amaçlayan bir oluşumdur.
Türkiye’de tehdit altındaki arşivlere odaklanan bir konuşma serisi olarak başlayan ‘Arşivden Sonra?’, devamında dünyanın başka yerlerindeki arşivleri de bu bağlamda tartışmaya açıyor.

Bağımsız ve gezgin bir oluşum olan ‘Arşivden Sonra?’ konuşmaların yanı sıra atölye çalışmaları da düzeliyor.

Stavros Anestidis hakkında…

1960 yılında İstanbul’da doğan Stavros Anestidis, İstanbul Özel Fransız Saint-Michel Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Atina Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Bölümü’nde tamamlayan Anestidis, 1993’te aynı üniversitede Siyasal Bilgiler doktorasını tamamladı. 1994’te Küçük Asya Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı.

2002’den beri KMS’de müdür yardımcılığı görevini yürütmektedir. Araştırmaları özellikle İstanbul ve Anadolu Rumlarının 19. Yüzyıldaki kültürel yaşamına odaklanmıştır. Bu konular çerçevesinde çıkan yayınlarda yer almış ve uluslararası konferanslarda tebliğler sunmuştur.

Türkiye’de aralarında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinin de bulunduğu birçok üniversitede konferans verdi. Anestidis’in çalışmaları son yıllarda Türkçe konuşan Rum Ortodokslar (Karamanlılar) ve Karamanlıca edebiyatı üzerine yoğunlaşıyor.

KAYNAK

Benzer Yazılar