ANKARA’DA YANNİS VASİLİS YAYLALI İÇİN EYLEM

Ailesi 1919  Pontos Rum soykırımı mağduru, vicdani retçi, barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı’nın tutuklanması Ankara Yüksel Caddesi’nde düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi. AKA-DER, ESP, HDP ve İHD Ankara Şubesi’nin düzenlediği gösteride Yaylalı’nın serbest bırakılması için çağrı yapıldı, ‘Vicdan yargılanamaz’ denildi.

Yaylalı, 1994 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri askeri olarak Kürtlere karşı yürütülen savaşta yer almıştı. Samsun Bafra doğumlu olan ve adı da İbrahim olan Yannis, yaralı olarak PKK’nin eline geçmişti. Akıbetini öğrenmek için Genel Kurmaya yapılan başvuru sırasında ailesine ‘bu işin peşini bırakmaları, onun artık bir ölü olduğu’ söylenmişti. Yapılan ısrarlı araştırmalar sonucunda ise aileye ‘Siz Rum’sunuz, bu işi daha fazla kurcalarsanız başınıza iş açacaksınız’ denmişti.
Türklük için savaşırken Rum olduğunu öğrenen İbrahim daha sonra ismini de değiştirecek ve Yannis Vasilis Yaylalı adını alacaktı.
Rum olduğunu öğrenmesiyle Pontoslu Rumların tarihine ilgi duyan Yaylalı, Pontos Rum Soykırımını dile getiren bazı panellere konuşmacı olarak katıldı. Bu yüzden de hakkında ‘Mustafa Kemal’in anısına hakaret’ etmekten dava açılmıştı.
Yannis Vasilis Yaylalı 22 Nisan 2017’de tutuklanarak Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Ankara’daki yürüyüşte vicdani retçi Sergen Sucu’nun okuduğu basın bildirisinde ise şu görüşlere yer verildi:

“Vicdani retçi barış elçisi Yannis Vasilis Yaylalı, Şırnak’ın Uludere ilçesinde hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı, “Cumhurbaşkanına hakaret’ ve “örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

1994 yılında gönüllü bir asker olarak oruya katılan İbrahim Yaylalı, bu süreçte yaşadıkları ve öğrendiği gerçekler sonucunda, vicdani retçi barış savunucusu Yannis Vasilis Yaylalı olarak dönmüştü.

“Ben hayatımın ilk 20 yılını bir Türk olarak, sonraki 20 yılını Kürt halkıyla dayanışarak ve bu 20 yılını da bir Pontoslu olarak mücadele ederek geçireceğim’ diye yaşadığı süreçleri anlattı ve “Kürt halkı yenilirse tüm halklar yenilecektir’ diyerek halkların direnişine bir Rum olarak destek verdi.

Biz biliyoruz ki Yannis Vasilis’in şahsında yargılanan, vicdan ve barış talebidir.

Bu ülkede yargılanması gereken, Soma’da işçileri tekmeyenler, Hrant’ın katledilmesine zemin hazırlayanlar, emekçilerin hakkını gemicikleriyle çalanlar, şehirleri bombalayıp katlettikleri insanların cesetlerini günlerce sokakta bırakanlar, tersanelerde, fabrikalarda, maden ocaklarında işçilerin kanıyla beslenenler, hile ile baskı ile oyları çalanlardır. Ama vicdan ve barış talebi yagılamaz.

Bütün bu zulüm saltanatının sahipleri özgürlük aşkıyla yanıp tutuşan servüncileri yargılayamaz. Tahakkümü, öldürmeyi, baskıyı ve zulmü bir yönetim şekli haline getirenler, vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı’nın özgürlük ateşi karşısında eriyip yok olacaktır. Çünkü Yannis Vasilis Yaylalı’nın vicdanının sesi, Roboski’de katledilen, kaçak yurtlarda yanan çocukların sesidir.

Bizler şiir dizelerindeki gibi, “Muş Tatvan yolunda devlete inanmıyoruz’. Yannis Vasilis Yaylalı’nın seslerine ses kattığı Roboskili annelerin sesine inanıyoruz. Bu topraklarda devletin tarihi acının ve katliamın tarihidir. O tarihin içinde, 24 Nisan’da Ermeniler, 6-7 Eylül’de Rumlar, 77 1 Mayıs’ında katledilen emekçiler, Suruç’ta öldürülen genç devrimciler var.

Yannis Vasilis’in vicdanı tarihin acı çekmiş insanlarının sesidir. Dün olduğu gibi bugün de, inkarın, imhanın, katliamın ve sömürünün karşısında, barışın, kardeşliğin, vicdanın ve Yannis Vasilis’in yanındayız.

Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Yannis Vasilis Yaylalı derhal serbest bırakılsın.”

Benzer Yazılar