ANNEM ERMENİ OLDUĞUNU 82 YIL BOYUNCA BİZDEN BİLE SAKLADI

Gazeteci Ahmet Abakay: Bebekliğinden beri Alevi kültürü ile yetişmiş bir kadın, Ermeni olduğunu, 82 yıl boyunca çocuklarından, torunlarından, yaşadığı çevreden saklayabilir mi?

Hazal Özvarış

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, yeni çıkan kitabı “Hoşana’nın Son Sözü”nde annesi Hoşana‘nın 82 yıllık ömrü boyunca Ermeni kökenli olduğunu çocuklarından ve torunlarından sakladığını yazdı.

Büyülüdağ Yayınları tarafından yayımlanan anı kitabının önsözünde gazeteci Abakay konuya dair şu soruları sordu:

“Bebekliğinden beri Alevi kültürü ile yetişmiş bir insan, bir kadın, Ermeni kökenli olduğunu, 82 yıl boyunca ailesinden, çocuklarından, torunlarından, yaşadığı çevreden saklayabilir mi? Bir köy, 82 yıl ve devamında bugün, susar mı?”

Ahmet Abakay, annesi Hoşana’nın Ermeni olduğu sırrını kendisine anlatışını önsözde şu ifadelerle aktardı:

“Nasıl olduysa o gün en küçük oğluna, bana, bu gerçeği geniş şekilde anlattı. Ertesi gün bir kaza sonucu bilincini kaybetti ve ardından öldü. Hoşana’nın bu sırrını, yaşamından bazı kesitleri bu kâğıda dökerken, kendi çocukluğuma, gençlik yıllarıma uzanma gereği duydum.”

 

ABDULLAH ÖCALAN’DAN AZİZ NESİN’E ANILAR…

Ahmet Abakay, Ermeni kökenlerinin yanı sıra siyasi anılarından bir kesit de yayımladı. Erzincan Lisesi’nde Hüseyin Cevahir’le, Ankara Üniversitesi’nde Abdullah Öcalan, eşiKesire Öcalan, halen PKK üst yöneticisi ve kurucularından Ali Haydar Kaytan ve Haki Karer ile arkadaş olan Abakay, Mehmet Ağar ile de üniversiteden tanışırken, “gerçek politik arkadaşları, yoldaşları” olarak nitelediği Behice BoranNihat SargınSadun Aren ve Aziz Nesin gibi isimlere dair anılarına da kitapta yer verdi.

Kitapta, yazarın Erzincan’da Orta okul öğrencisi iken ilk (platonik) aşkı, 12 yaşındaki Seher’in nasıl öldürüldüğüne de yer veriliyor

Erzincan Lisesi’nden arkadaşı olan Hüseyin Cevahir ile ilk toplumsal eylemlerinin anlatıldığı kitapta, Abakay’ın 1975’ te yeniden kurulan TİP üyeliği süreci, Aziz Nesin’in öncülük ettiği Aydınlar Dilekçesinde yaşananlar ve evinde yapılan açlık grevi de anlatılıyor.

Hoşana’nın Son Sözü’nde, yazarın üniversiteden yakın arkadaşlıkları olan PKK kurucularından ve halen Kandil’de üst yönetici olan Ali Haydar Kaytan ile devrimci hareketin simge isimlerinden, öldürülen Haki Karer’in SBF bahçesinde 40 yıl once Abakay ile birlikte çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

Yazarın gazeteciliğe nasıl başladığı, Bülent Ecevit, Ünsal Oskay, Fatoş Güney, Mümtaz Soysal, A.Taner Kışlalı, Türkan Saylan, TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın ile ilgili anıları da kitapta yer alıyor.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından, bu darbeye ve uygulanan baskılara karşı Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen protesto amaçlı konferanslara konuşmacı olarak katılan yazarın bu toplantılara ilişkin ilginç notları da kitapta anlatılıyor.

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/ahmet-abakay-annem-82-yil-ermeni-oldugunu-sakladi/240569

Benzer Yazılar

No Responses