ARTVİN’İN KABUSU ALTIN MADENİ YENİDEN SAHNEDE

İşadamı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’in dünyanın 100 doğal ormanından birinin bulunduğu Cerattepe’de yapmayı planladığı maden ocağına karşı Artvinliler nöbet tutmaya başladı.

Artvin Cerattepe

Artvinlilerin yaklaşık 20 yıldır yapımına karşı mücadele ettiği altın ve bakır madeni, bölgeden çekilen Kanadalıların ardından iki yıl önce Özaltın Holding’e ruhsat verilmesiyle yeniden gündeme geldi. Özaltın Holding ise bir süre sonra ruhsat aldığı madenin işletmesini Cengiz Holding’e ait Eti Bakır şirketine devretti.

İçlerinde Artvin Barosu, Artvin Belediyesi, Yeşil Artvin Derneği gibi tüzel ve özel kişilerin bulunduğu yaklaşık 280 kişi ve kurum endemik bitki örtüsüyle sayılı doğal güzelliklerden Cerattepe’yi bitirecek madene karşı Rize İdari Mahkemesi’nde dava açtı.

Orman işçileri ağaç kesmeyi kabul etmedi

Bir yandan madene karşı hukuki süreç devam ederken, Orman Bölge Müdürlüğü 4 bin 361 hektarlık ormanlık alanda kesim yapması için Orman Kooperatifleri Merkez Birliği’ne (ORKOP) başvurdu.

ORKOP çalışanları Cerattepe’de ağaç kesimi yapmayı reddetti. Bölge Müdürlüğü bir sonraki aşamada muhtarlığa yöneldi ancak buradan da olumsuz yanıt alınca ağaç kesimini kendisi üstlenerek alanda örnekleme çalışması yaptı.

Artvin’de son üç gündür nöbet var

artvin nobet4
Bu gelişmeler üzerine Artvinliler ormanlık alanda son üç gündür geceli gündüzlü nöbete başladı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Diken’e yaptığı açıklamada uzun yıllardır altın ve bakır madeni kurulmak istenen bu alanda Cengiz Holding’in sadece kapalı işletme bakır madeni açacağını belirttiğini, ancak bunun sahaya girebilmek için bir bahane olduğunu söyledi.

Cengiz Holding’e ait güvenlik görevlilerinin alana girmek istediklerini belirten Karahan, bunu şu zamana kadar engellediklerini aktardı.

Utanç ve acı verici bir mücadele

artvin harita

 

Dava sürecinin hala devam ettiğini belirten Karahan, “Hiç tanımadığımız yedi biliminsanı buraya geldi. ‘Burada maden yapılamaz, yapılırsa Artvin biter’ diye bilirkişi raporu verdiler. Cerattepe’ye kimsenin bunu yapmaya hakkı yok, burası Hatila Milli Parkı’nın içinde yer alıyor” diye konuştu.

Madene karşı mücadelenin yeni olmadığını, yaklaşık 20 yıldır buna karşı şehir olarak mücadele ettiklerini belirten Karahan, “Bugün sondaj makinesi geçti yukarıya, bir araç geçti diye kaç telefon aldım bilmiyorum. Artvin’de herkesin gözü kulağı burada. Bir şehir yaşam alanını korumak için devletine karşı savaş veriyor, ne utanç verici, ne acı” dedi.

Karahan sözlerini, “Burası sakin, huzurlu bir şehir, öyle de kalmak istiyoruz. Artvin kıyıda köşede kalır genelde ama kimseden bir isteğimiz yok. Biz yaşamımızı korumaya çalışıyoruz” diye noktaladı.

Benzer Yazılar