ASKERDE ÖLDÜRÜLEN SEVAG’IN ANNESİ: SOYKIRIMI SÜRÜYOR

sevag

Evrim Kepenek /DİHA

TSK bünyesinde şüpheli asker ölümleri devam ediyor. Yaşanan her ölümün üstünü örtmeye çalışan devlet yeni ölümlere de bildik gerekçeyle “kaza” süsü veriyor. Êlih’in (Batman) Hezo (Kozluk) ilçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerlik yaparken Paskalya Bayramı’nın kutlandığı bir dönem ile Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, Kıvanç Ağaoğlu’nun tüfeğinden çıkan kurşun ile yaşamını yitiren Ermeni er Sevag Şahin Balıkçı’nın davası da adaletsizlikle sonuçlandı. Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan ve terhisine 23 gün kala öldürülen Balıkçı’nın ölümüne ilişkin davada, sanık Kıvanç Ağaoğlu, “taksirle öldürmek suretiyle, silahında dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Balıkçı ailesinin avukatları davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay’dan gelecek kararı bekleyen aile, Sevag’ın Ermeni Soykırımı’nın yas gününde öldürülmesinin tesadüf olmadığı görüşünde.

‘Devletin 24 Nisan mesajı’

Sevag’ın annesi Ani Balıkçı, devlet eliyle işlenen katliamlarda cezasızlık sistemi uygulandığını söyledi. Anne Balıkçı, “Okmeydanı’nda öldürülen AKP’li gencin katilleri hemen bulundu ve cezalandırıldı. Böyle olması gerekirdi. Ama neden bizim çocuklarımızın katilleri gerçekten cezalandırılmıyor. Oğlumun 24 Nisan’da öldürülmesi devletin Ermenilere mesajıdır” dedi. “Yaşananların tanıkları var, kanıtlar da var, ama hiçbiri değerlendirilmiyor” diyen anne Balıkçı, “Mahkeme başkanı da bizim dikkatimizi çeken çelişkilere dikkat çekti, sordu, elinden geleni yaptı, ancak demek ki emri büyük yerden aldı, bir şey yapamadı. Bir cezasızlık yaşanıyor. Bu cezasızlık 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın devam ettiğinin kanıtıdır. Oğlumu öldüren kişiye, 4 yıl hapis cezası verilmesi soykırımın sürdüğünün kanıtıdır” diye konuştu. Yargıtay’dan istedikleri gibi bir sonuç çıkmadığı takdirde davayı AİHM’e taşıyacaklarını belirten Ani Balıkçı, “Eğer, AİHM’den Türkiye ceza alırsa ben utanacağım, siz utanmayacak mısınız?” diye sordu.

Öteki olduğumuzu anladık

Sevag’ın ölümünün 24 Nisan 1915’te gerçekleşen Ermeni Soykırımı ile aynı gün gerçekleşmesinin tesadüf olmadığını söyleyen kardeşi Lerna Özder de “Biz bu ülkede eşit olduğumuzu sanıyorduk. Ancak kardeşimin öldürülmesi, dava süreci ve arkasından gelen cezasızlık, bize bu ülkede öteki olduğumuzu hissettirdi. İşte bu bana çok ağır geldi” diye belirtti.

KAYNAK: http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=104947&haberBaslik=Anne%20Bal%C4%B1k%C3%A7%C4%B1:%20Soyk%C4%B1r%C4%B1m%20s%C3%BCr%C3%BCyor&action=haber_detay&module=nuce

Benzer Yazılar