AVUSTRALYA PARLAMENTOSU RUM VE SÜRYANİLERE SOYKIRIMI KABUL ETTİ

Avustralya Parlamentosu tarihi bir karar alarak Süryani ve Rumlara soykırım yapıldığını kabul etti. Seyfo Center Başkanı Sabri Atman, Türkiye’yi soykırımı tanımaya çağırarak, “Darısı Türkiye’nin başına” dedi
Avustralya, İsveç’ten sonra Asuri-Süryani ve Rum soykırımını tanıyan ikinci ülke oldu. İsveç Parlamentosu 11 Mart 2010 tarihinde Ermeni, Rum ve Asuri-Süryanilere soykırım yapıldığını kabul etmişti. Bilindiği gibi Avustralya Eyalet Parlamentosu 5 Mayıs 1998 günü Ermeni soykırımını tanımıştı. Parlamentonun soykırıma uğrayan halklara Süryani ve Rumları da dahil etmesi Süryani liderler ve Asuri-Süryani halkı tarafından sevinçle karşılandı. Süryani Evrensel İttifakı Başkanı Hermiz Shahen Süryani soykırımının kabul edildiği 1 Mayıs’ın Süryaniler için tarihi bir gün olduğunu söyledi ve diğer ülkelerin de Avustralya’yı izleyeceklerine olan inancını dile getirdi.

Soykırım önergesini, parlamentonun gündemine taşıyan Avustralya Hristiyan Parti Başkanı Fred Nils, “Tarihte yaşanmış olayları istesek de değiştiremeyiz. Fakat bunların soykırım yaşamış Süryani, Ermeni ve Rum Halkları için ne denli acı gerçekler olduğunu tanımamız önemlidir” dedi. Soykırım konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan Seyfo Center Başkanı Sabri Atman, Avustralya’nın soykırımını kabul etmesinin çok önemli olduğunu, daha önce Ermeni soykırımını kabul eden 26 ülkenin benzeri kararlar almaları için sürdürdükleri girişimleri yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Süryani Evrensel İttifakı Başkanı Hermiz Shahen’i de Avustralya Parlamentosu’nun Süryani soykırımını kabul etmesi için gösterdiği çabalardan dolayı kutladı. Stockholm Söderntörn Yüksek Okulu bünyesinde kurulu Süryani Kitaplığı Sorumlusu ve soykırımı konusundaki araştırmalarıyla tanınan Jan Beth- Sawoce, “Elimizde binlerce belge var. Biz bunları Türk yetkililerle paylaşmaya hazırız. Belgeleri incelesinler ve ondan sonra karar versinler” dedikten sonra artık Türk devletinin soykırımı kabul etmesinin zamanının geldiğini ifade etti.

Kaynak: http://birgun.net/haber/suryani-ve-rum-soykirimi-tanindi-2839.html

Benzer Yazılar