BASKLI NEKANE’YE ÖZGÜRLÜK

İnekane1sviçre polisi yeni bir insan hakkı ihlaline daha imza attı. 2007 yılında Bask ülkesinin Asteasu kasabası belediye meclisi üyesi olan, 2009 yılında İspanya polisi ve sivil paramiliter güçlerince işkencelerden geçirilip ETA üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 9 ay hapis cezası alan Nekane Txapartegi’yi 5 gün önce gözaltına aldı. İspanya’ya iadesi için işlemlere başladığı açıklandı.
Nekane İspanya devleti tarafından kendisine yapılan işkenceler ve ardından mahkemelerin verdiği hapis cezası yüzünden ‘’kendisine acı çektirenlerin ülkesine geri dönmemeye yemin etmiş yıllar önce. İspanya devleti ayrıca Nekane tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açtığı davalar sonucu, mahkeme tarafından 8 kez suçlu bulunmuştu.nekane2
O tarihten beri de İspanya polisi tarafından aranıyordu. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü ile övünen İsviçre, politik nedenlerden dolayı bir kişiyi bu şekilde göz altına alıp, üstelik işkence ve kötü muameleye maruz kalma ihtimalinin yüzde yüz olmasına rağmen geri iade edilme kararı vermesi ile insan hakları ve hukuk konusunda ne kadar samimiyetsiz olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Bu konuda İsviçre’deki sol, sosyalist örgütlenmeler bugün sokaklara dökülüp, Nekane’nin geri verilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu haykırdılar.
nekane5
nekane7
 nekane3

Benzer Yazılar