BATI CEPHESİ KOMUTANI KOBANE SAVAŞINI ANLATTI

Sedat Sur – KOBANÊ

Kobanê direnişinin 15. gününde Batı cephesindeki durumu Cephe Komutanı, YPG/YPJ savaşçıları ve aynı cephede savaşan Burkan El Fırat savaşçıları ANF’ye değerlendirdi. Irak İslam Devleti İŞİD (DAİŞ) çetelerinin ilerleyişlerinin durdurulduğu Kobanê’nin batı cephesi Komutanlarından Haki Kobanê, İŞİD’in bu cephede Türk devletinin koordinesinde saldırdığını belirterek, “Türk devletinin desteği olmadan  bize karşı tutunamazlar” dedi.

IŞİD saldırılarının en yoğun yaşandığı cephelerden biri olan Kobanê batı cephesinde günlerdir büyük bir direniş sergileniyor. Batı cephesi coğrafik özellikleri ile YPG savaşçılarının savunma savaşını daha güçlü vermelerine, çetelere ağır darbeler indirmesine olanak sağlıyor.

Saldırıların ilk günlerinde ilerleme kaydeden DAİŞ çetesi, son dört gündür batı cephesinde bulunduğu noktadan geriye doğru çekiliyor. ÖSO ile Eylül başında oluşturulan Burkan El Fırat da batı cephesinde YPG ile birlikte çetelere karşı savaşıyor.

Batı cephesinde görüştüğümüz YPG Batı Saha Komutanlarından Haki Kobanê, “DAİŞ çetesi Kobanê’ye batı cephesinden giremez. Batı cephesinde biz hamle başlatmaya hazırlanıyoruz. Kobanê Edûlê bizler de Derweşê Evdiyiz” dedi.

DAİŞ TÜRK DEVLETİNİN KOORDİNESİNDE SALDIRIYOR

Son 15 gündür büyük bir savaş yürüttüklerini söyleyen Batı cephesi komutanlarından Haki Kobanê, Kobanê savaşı boyunca ilk defa bu kadar teknik ve sayısal çoğunlukla saldırı olduğunu belirtti. Batı cephesinin de saldırıların en ağır olduğu bir cephe olduğunu ifade eden Haki Kobanê, ”Bu cephemiz coğrafik özellikleri itibariyle bizim açımızdan daha avantajlı bir coğrafya. Buna karşın Türk devletinin DAİŞ çetelerini Karkamış üzerinden en fazla desteklediği bir cephe. DAİŞ neredeyse tamamen Türk devletinin koordinesi ile bu cephede savaşı yürütüyor” dedi.

“Batı cephesinde herhangi bir kırılma yaşamadık. Çok ağır ve güçlü silahlarla saldırı olunca çembere düşememek için belli yerlerden geri çekildik. Son dört gündür DAİŞ çeteleri batı da ilerleme sağlayamadı” diyen Haki Kobanê, tersine çeteleri geri püskürttüklerini söyledi.

DAİŞ çetesinin tüm saldırılarını kırdıklarını anlatan Haki Kobanê, şöyle devam etti:

“Şu anda batı da biz eylemler düzenliyoruz. Izaê tepesi, yani radyonun bulunduğu tepe bizde. Hemen ilerisinde bulunan Zorava tepesi ve onun da yamacında kalan Sıftekê köyü de aynı biçimde. Şunu belirtmek istiyorum hem batı hem de diğer cephelerde Türk devletinin desteği olmadan DAİŞ çetesi bize karşı tutunamaz ve savaşamaz.”

‘DAİŞ BATI’DAN KOBANÊ’YE GİREMEZ’

DAİŞ çetesinin batı cephesinden Kobanê’ye giremeyeceğini dile getiren Haki Kobanê, batı cephesini DAİŞ çetelerine kapattıklarını kaydetti. DAİŞ çetelerine dün büyük darbeler vurduklarını da aktaran Kobanê, artık batı cephesinde savunmadan çıkarak hamle başlatacaklarını ve amaçlarının DAİŞ’in elindeki köyleri geri almak olduğunu sözlerine ekledi. Haki Kobanê, “Bu topraklar Dewrêşê Evdî’nin toprakları. Biz de Dewrêşin Edulê ye olan bağlılığıyla Kobanê’yi savunacağız. Kobanê bizim için Edûlê’dir biz de birer Derwêş olacağız” diye konuştu.

YARALI HALİ İLE YENİDEN MEVZİDE

Mevzilerde görüştüğümüz savaşçılar da çetelerin Kobanê’ye girmesine izin vermemekte kararlı.

Saldırıların başladığı ilk günlerde batı cephesinde şarapnel parçaları ile başından yaralanan Siyabend Zagors, henüz iyileşmeden batı cephesinde arkadaşlarının yanında yeniden direnişe katılmış. DAİŞ çetelerinin insanlık dışı yöntemlerle bir savaş yürüterek Kobanê’yi almak istediğini söyleyen Zagros, “Onlar almak istiyorsa biz de mutlaka savunmalıyız. Bu yüzden yaralı da olsak savaşı bırakmamalıyız” dedi.

Kobanê’nin kahraman çocuklarının olduğunu kaydeden Siyabend Zagros, çetelerin asla emellerine ulaşamayacaklarını söyledi:  ”Kobanê sahipsiz değildir. YPG ve YPJ savaşçıları var oldukça DAİŞ çetesi Kobanê’ye giremez.”

Sonuna kadar direnerek mevzilerini asla terk etmeyeceklerini vurgulayan YPG savaşçısı Zagros, “Kürt halkı şunu bilsin; biz buradayız, Kobanê’yi bırakmayacağız. Burada Kürdistanı savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz” dedi.

DAİŞ KOBANÊ’Yİ ANCAK RÜYASINDA GÖRÜR!

YPJ savaşçısı Zinarin Zagros son saldırılar boyunca batı cephesinde Kobanê’yi savunan kadın savaşçılardan biri. Bu güne kadar çok değişik saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Zinarin Zagros, “Ancak bu son saldırı bu güne kadar gerçekleşen saldırıların en ağırı oldu diyebilirim. Çeteler her türlü ağır silahla bize saldırıyor” sözleri ile savaşın boyutunu dile getirdi.

Bu saldırı dalgasına karşı amansız bir direniş içinde olduklarını dile getiren Zinarin Zagros, “bu cephede birçok arkadaşımız direnerek kahramanca şehit düştü, biz de onların yolunda sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

Yüksek inanç ve moralle direnişlerini sürdürerek sonunda kazanan kendilerinin olacağını söyleyen Zinarin Zagros’un son sözü DAİŞ çetelerine: “Kobanê’ye ancak rüyanızda görürsünüz!”

TEKNİĞE KARŞI FEDAİLİK

Bu çatışmalar boyunca batı cephesini savunanlardan YPJ takım komutanı Evinda Botan ise YPG/YPJ güçlerinin kahramanca direniş sergilediğine ve sergilemeye devam edeceğine dikkat çekiyor.

Evinda Botan, bu kadar ağır tekniğe karşı 15 günde sergilenen başarının altında tereddütsüz ve ikirciksiz fedailiğin olduğunu söyledi.

Kobanê’yi ona göz dikmiş olan DAİŞ çetelerine asla teslim etmeyecekleri belirten komutan Evindar Botan, ”Eğer bunun için can gerekiyorsa bunu da tereddütsüz vereceğiz” dedi.

FIRAT VOLKAN SAVAŞÇILARI

Batı cephesinde YPG/YPJ savaşçıları ile birlikte direnen bir başka güç de Fırat Volkanı. Eylül ayı başında YPG ve ÖSO ittifakı ile oluşturulan Fırat Volkanı batı cephesi savaşçıları da direnişi yükseltmekte kararlı. Birlik üyelerinden Ebu Mixira isimli Arap savaşçı, DAİŞ çetelerinin tüm Suriye toprağını parçalayarak halklara yönelik katliam yapmak istediğini belirterek, ”Biz Kürt kardeşlerimizle birlikte bu çeteye karşı savaşıyoruz. DAİŞ’in amacı halklar arasına nifak sokmak ve halkları birbirine kırdırmak, ancak biz ÖSO güçleri olarak Kürtlerle birlikte  direnerek halkların kardeşliğini savunacağız” diye kaydetti.

Yüzyıllardır birlikte yaşadıklarını söyleyen Ebu Mixira, DAİŞ’in halklar arası kardeşliklerini bozmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “DAİŞ çeteleri dışarıdan geliyor, Suriye toplumu ile hiçbir bağları yok, tamamen işgalci bir güç. Kobanê ve Suriye’yi savunma direnişimiz sürecek” dedi.

KAYNAK: http://www.firatnews.com/news/guncel/bati-cephesi-komutani-kobane-savasini-anlatti.htm

Benzer Yazılar