BU KAÇINCI İŞGALİ TRABZON’UN?

Tamer Çilingir

Trabzon’un yeni stadının açılışı ile şehirde büyük bir kalabalık, şenlikler vs.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı açılış. Mevlitler, dualar okundu. Şikeyi sineye çektiği anlaşılan Trabzonspor yönetimi ve taraftarları ‘Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanımız ‘diye bir de kocaman pankart hazırlamışlar.
Açılış sırasında konuşan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını ‘Tek millet, tek bayrak, tek devlet’ sloganıyla bitirdi.

Stada asılan bayrak ve flamaların yanı sıra göze batan dört büyük fotoğraf var, kocaman bezle stadın üzerinden aşağıya sarkıtılmış.
Bir bayrak (Türk bayrağı) yanında Mustafa Kemal, onun yanında Recep Tayyip Erdoğan, en sonda başbakan Binali Yıldırım. Ama Başbakan ile Cumhurbaşkanı’nın ortasında bir fotoğraf daha var; bir şeyh. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani.

Kim bu Emir?

İran Katar Emirinin IŞİD’e aktarılmak üzere, Türkiye’ye 5 milyar dolar gönderdiğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı ve başbakan için önemini anlayabiliyoruz da Trabzonspor için ne yapmış ola ki, stada o devasa fotoğrafı asılmış olsun?

Öğreniyoruz ki; Trabzonspor, QNB (Katar Ulusal Bankası) ile, 3 yıllığına 7.5 milyon dolara sponsorluk anlaşması yapmış.

Evet büyük bir şaşaayla açılan Trabzonspor’un yeni stadında, bayraklar, flamalar, Mustafa Kemal, cumhurbaşkanı, başbakan hatta Katar şeyhinin fotoğrafları vardı ama Trabzon yoktu.

1461’de şehri işgal eden 2. Mehmet’in zafer kutlamalarını andırıyordu. O gün nasıl işgalci Osmanlı ordusu kendi sembollerini dayatıyordu ise Trabzon’a, stat açılışının her anında bunun izleri vardı.

1919’dan sonra, 1923’ten sonra, 1980’den sonra kaç kez işgal edildi Trabzon?

1912 yılında kurulan opera binası nerede?

Tiyatrolarına ne oldu Trabzon’un?

1890 yılında kurulan Trabzon Filarmoni Orkestrası niye şarkılarını artık söylemiyor?

19. Yüzyılın sonunda neredeyse her sokağından piyano sesleri gelen Trabzon’da şu an kaç tane piyano var?

Golf, kriket, tenis sahaları duruyor mu yüz yıl önceki?

Mesela 1915 yılında 150 okuru olan Le Figaro gazetesinin bugün kaç okuru var Trabzon’da?

Yüzyıllar boyunca dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Trabzon Limanı bugün ne halde?

Fındığını üç kuruşa satmaya çalışan köylüsü yaşamından mutlu mu?

Üniversiteyi bitirdiği halde işsiz kalan kaç genç var?

Üniversite diye Trabzonun orta yerinde duran KTÜ bugüne kadar kaç bilimsel araştırmaya imza attı?

…Ve her şeyden önemlisi Trabzonspor, 2010-2011 Türkiye Şampiyonluğu’nu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mı devretti?

Her işgal sonrası bir şeyler yok edildi Trabzon’da. Ama en çok da Balıkçı Hristo’ya, semerci Aleko’ya, kemençeci Niko’ya, fırıncı Dimitri, çorbacı Yanni’ye ve 1923’ün Temmuz’unda düğününden bir gece önce sürgüne yollanan Maria’ya hasret TRABZON…

İşgal üstüne işgal devam ediyorsa hala bir şeyler olmalı yok edilmek istenen. İşte asla yok edemeyecekleri şey geçmişten bugüne uzanan o tarih bilincinin bazen tek bir kişiyle bazen onlar, yüzlerle hala yaşıyor olmasıdır. İşgallerin sebebi geride hiçbir şey bırakmamaktır. Çünkü gerçeklerin bulaşıcı bir özelliği vardır. Bir anda yüzbinlere, milyonlara sirayet eder.

PERDERE LA TREBİSONDA (Trabzon’u kaybetme)

Benzer Yazılar