CARİNA’NIN GÜNLÜĞÜ MADIMAK’I ANLATACAK

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas katliamında Madımak Oteli’nde ölen 37 kişi arasındaki tek yabancı olan Hollandalı Carina Cuanna’nın hikâyesi üzerinden katliamın filmi çekiliyor.

carinaSenaristliğini ve yönetmenliğini Yeni Kuşak Sinemacıların kurucularından Ulaş Bahadır’ın yaptığı Carinanın Günlüğü-Sivas 93 adlı uzun metraj filmin çekimlerine ağustos ayı itibarıyla başlandı. 1993te Sivasta yaşanan Madımak Oteli katliamının işleneceği filmde, yangında ölen 37 kişi arasındaki tek yabancı olan Hollandalı Carina Cuannanın günlüğü izleğinde Sivas katliamı anlatılıyor.

GERÇEK GÖRÜNTÜLER YOK

Çekimlerin 15 Ağustosta Ankarada başladığını söyleyen Ulaş Bahadır, Madımak çekimlerini İstanbul’da yapacaklarını ancak gerçek görüntülerin filmde yer almayacağını söyledi.  Bahadır aynı zamanda yıllardır kapılarını kimseye açmayan ve Hollanda televizyonlarına dahi belgesel çekimi izni vermeyen Cuannanın ailesini, yazdığı uzun bir mektupla ikna edebildiğini de anlattı. Bahadır şöyle konuştu:

“Ailenin rızasını almak için 1.5 yıl uğraştım. Sonunda Carinanın yanında kaldığı Rahmi Sivri aracılığıyla aileye bir mektup yazarak, ailesi olarak onların neler yaşadığını aktarmak istediğimi belirttim. 21 yıldır süren bu davanın derdini ve acısını Türkiyede hala birileri yaşıyor, dedim. İsteğimi kabul ettiler.”

Ulaş Bahadır, Carina Cuannanın ailesine rol teklifinde de bulunduğunu ancak ailenin filmde görev almak istemediğini söyledi.

Gökkuşağı Film Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmen ve senaristi Ulaş Bahadır.

Filmin Oyuncuları: Denise Ankel, Füsun Demirel, Rıza Akın, Bahar Selvi, Selin Yiğit, Altan Erkekli, Mustafa Alabora, Muhlis Asan, Umut Kurt, Meray Ülgen, Serkan Genç, Ulaş Bahadır, Barış Ordu, İ.Can Varlı, Sadin Yeşiltaş

KAYNAK: http://insanhaber.com/kultur-sanat/madimak-katliami-film-oluyor-41981

Film için ayrıntılı bilgi: https://www.facebook.com/pages/Carinanin-G%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-Sivas93/322992351203952

http://youtu.be/B0dEb5boh88

carina1 carina2 carina3 carina4 carina5 carina6

Benzer Yazılar