CARLOS LATUFF: TÜRKİYE’DE YAŞASAYDIM KAFAMA BİR KURŞUN YERDİM

Tunca Öğreten

@tuncaogreten | tuncao@me.com

Politik çizimleriyle bilinen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘peşini bırakmayan‘ dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’nin özgür düşünen insanlar için iyi bir yer olmadığını savundu.
Latuff, 10 bin kilometre öteden Türkiye’deki siyasi ve toplumsal gelişmeleri izleyen, izledikçe de kaleme, kağıda sarılan duyarlı bir karikatürist. Sadece Türkiye değil, Filistin ve Ortadoğu’nun tamamında yaşanan kıyımların tümü Brezilyalı sanatçıdan nasibini alıyor.

Sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren çizimleriyle gündeme gelen Latuff, Türkiye’ye olan ilgisini Diken’e şöyle anlattı: “Sadece Türkiye değil. Filistin’e, oradaki insanların yaşadıklarına karşı da ilgi besliyorum. Acılarına ortak oluyorum. 1998’de Filistin’e gitmiş ve çok etkilenmiştim. O tarihten beri de gelişmeleri takip ediyorum. 2010’da da Türkiye’ye gelmiştim. Harika insanlar tanıdım. Tanıdıkça yakınlık kuruyor, yakınlık kurdukça da çiziyorum.”

‘Erdoğan’ın kör destekçileri onu Filistin dostu sanmaya devam etsin’

Rusya krizinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çok eleştirdiği İsrail ile doğalgaz için yakınlaşmasına da değinen  Latuff, Erdoğan’ın ‘fırsatçı bir politikacı‘ olduğunu savunarak “Erdoğan, İslami hassasiyetlere sahip insanların oylarını almak için Filistin üzerinden söylemler geliştirip, durdu. İsrail zaten uzun yıllar Türkiye’nin yakın ilişkiler kurduğu bir ülkeydi. Doğalgaz üzerinden Türkiye’nin İsrail ile yeniden yakınlaşması açıkçası benim için sürpriz olmadı. Kör destekçileri, Erdoğan’ın Filistin dostu olduğunu sanmaya devam etsin. Türk toplumu cehalet, din ve milliyetçilik yüzünden Erdoğan’ın arkasındaki yalanları göremiyor” diye konuştu.

latuff karikatur1

 

Türkiye’de 30’a yakın gazetecinin tutuklu olduğunu, daha fazlasının da çeşitli gerekçelerle yargılandığını hatırlattığımız Latuff’a, “Türkiye’de yaşıyor olsaydınız otosansür yapmak zorunda kalır mıydınız” diye sorduk.

Dünyaca ünlü karikatürist şöyle cevap verdi: “Şu an ne çiziyorsam, Türkiye’de yaşasaydım da aynısını çizerdim. Korkmazdım. Ancak şunu da biliyorum ki; sonucunda ya yargılanıp, hapse tıkılır ya da ya bir köşede kafama kurşun yerdim. Türkiye, özgür düşünen insanlar için iyi bir yer değil.”

‘Başkanlık ya da parlamenter farketmez’

@CarlosLatuff

Carlos Latuff’un, Erdoğan’ın ‘Hitler Almanyası’ açıklaması üzerine 1 Ocak’ta Britanya’nın köklü gazetelerinden The Guardian için çizdiği karikatür.

Erdoğan’ın başkanlık sistemiyle ilgili verdiği ‘Hitler Almanyası’örneğine de değinen Latuff, Erdoğan oldukça sistemin bir öneminin olmadığını savunarak, “Erdoğan, mevcut sistemin yerine ne getirirse getirsin otoriter bir sistem olacaktır. Çünkü hem kendisi, hem de partisi AKP; tek bir şeyin peşinde: Mutlak güç” diye konuştu.

Latuff sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de demokrasi olduğunu söylemekte çok zorlanıyorum. Ancak elbette Washington’la iyi arkadaş olmak, Türkiye’yi demokratikmiş gibi göstermek için iyi bir yol.”

 

latuff-kapak latuff-karikatur latuff-karikatur1 latuff-karikatur2 latuff-rusya tahir-elci-latufflatuff-twitter1

latuff

KAYNAK

Benzer Yazılar