ÇATIŞMALAR ARTINCA HALK SINIRDAN KOBANE’YE GEÇTİ

Nilay Vardar

IŞİD’in Kobane’de saldılarını yoğunlaştırması nedeniyle birçok kişi dayanışma amacıyla sınırı geçerek Kobane’ye geçti. Aralarında milletvekillerinin olduğu bir heyet de Mürşitpınar sınır kapısında Kobane’ye geçmek için bekliyor.

HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kobane’de dünden itibaren IŞİD’in saldırılarının yoğunlaştığını bu yüzden halkın dayanışma amacıyla sınırı geçerek Kobane’ye gittiğini söyledi.

“Dün de Kobane’yi bir heyetle ziyaret ettik. Kobane’de IŞİD saldırılarının yoğunluğunda artış var. Şehre yönelik sadırlarda şiddetlenme var. Durum biraz gergin, havan atışları oluyor.

“Bu nedenle Türkiye sınırındaki halk oradakilerle dayanışmak için sınırı geçiyor. Gitmek görmek, varlıklarını hissettirmek istiyorlar. Zaten birçoğunun akrabalık bağı da mevcut.

“Türkiye tarafındaki sınırda güvenlik güçlerinin kitle üzerindeki baskısı hafifledi. İki gündür herhangi bir saldırı olmadı. Şu anda Kobane’ye geçiler de yarı yarıya serbest gibi. Kobane’de yaşayan Suriyeli Kürtlerin geri dönüşlerine izin veriliyor. Destek olmak için gitmek isteyenlerin de bir bölümü tel örgülerden geçiyor. Biz de sınırda bekliyoruz, heyet olarak Kobane’ye geçip son durumu öğrenmek istiyoruz.”

Kürkçü ile birlikte heyette HDP vekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Diyarbakır Barosu’ndan Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı da bulunuyor.

Salih Müslim’den çağrı

ANHA’ya göre PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, uluslararası kuruluş ve kamuoyuna çağrı yaparak, Kobane’de IŞİD eliyle bir katliamın önüne geçilmesini istedi.

YPG üç cephedeki süren savaşta 24 saat içinde 14 YGP’linin ve 35 IŞİD üyesinin öldüğünü açıkladı.

KAYNAK: http://bianet.org/bianet/toplum/158780-halk-sinirdan-kobane-ye-gecti

Benzer Yazılar