ÇOCUK ÖLDÜRMEK POLİSİN İŞİ: BU KEZ DE 17 YAŞINDA BİR AFGAN ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

17 yaşındaki Afgan çocuk, Van Yabancılar Şubesi’nde yediği polis dayağının ardından 31 Mayıs’ta beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi. 

Iğdır’dan Türkiye’ye geçmeye çalışırken güvenlik güçlerince alıkonulan 17 yaşındaki Lütfullah Tacik’in Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde S.O. adlı polis memuru tarafından “yaşını yanlış söylediği” gerekçesiyle dövüldükten sonra hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Tacik’in dövüldüğü yerde sadece olayın gerçekleştiği bölgeye bakan kameranın bozuk olduğu açıklandı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, 16 Mayıs’ta Iğdır’ın Aralık ilçesinde, jandarmanın yaptığı insan kaçaklığı operasyonunda aralarında çocukların da olduğu 21 Afganistanlı mülteci sınırdışı edilmek üzere Iğdır Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

26 Mayıs’ta, Lütfullah Tacik’in de içinde olduğu yedi çocuk, sınır dışı işlemleri bitinceye kadar muhafaza edilmeleri için Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne (ÇOGEM) götürüldü. Bir gün sonra, 27 Mayıs’ta, polis “bulaşıcı hastalık taraması ve yaş tespiti” için çocukları alıp Geri Gönderme Merkezi’ne geri götürdü.

O gün saat 09.00’da, yedi Afganistanlı çocuk kantinde otururken iddiaya göre, Yabancılar Şube Müdürlüğü Yasadışı Göç ve İnsan Ticareti Mücadele Büro Amirliği’nde görevli polis memuru S.O., Tacik’i yanına çağırdı ve “Yaşını neden yanlış söylüyorsun” diyerek yumruk ve tokatla dövdü.

Arkadaşlarının anlatımına göre masaya döndükten sonra başını masaya koyan Tacik’in ağzından beyaz bir sıvı geldi. Tacik, hastanede 31 Mayıs’ta yaşamını yitirdi.

1 Haziran’daki otopsisinde, “saçlı deri altında 2 cm’yi bulan, yer yer kanamalı ve lezyonlu alanlar”, beyin açıldıktan sonra ağır ödemli kanama ve beyin kanaması belirlendi.

Avukat Mahmut Kaçan’ın verdiği bilgiye göre, Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Afganistan Başkonsolosluğu’na gönderdiği yazıda, Tacik’in “beyin kanaması geçirdiği ve lösemi hastası olduğunu” ifade etti.

Kamera yine bozuk

Savcılık, olay yerindeki kamera kayıtlarına el konması için Van Edremit Polis Merkezi Amirliği’ni görevlendirdi. Ancak yapılan incelemede sadece olay yerine bakan güvenlik kamerasının arızalı olduğu ve görüntü kaydetmediğinin tespit edildi.

Avukat Kaçan, S.O.’yu teşhis eden tanık altı çocuğun sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olduğun vurgulayarak, “Bu çocuklar sınır dışı edilirse eldeki tanıklar da yol edilmiş olacak” diyor.

Savcı İhsan Türkoğlu soruşturmanın sürdüğünü kaydederken Yabancılar Şube Müdürü Süleyman Özgür Özdamar konuşmak istemediğini söyledi.

Habere göre, Uluslararası Af Örgütü’nün Tacik’in ölümüne ilişkin resmi kurumlarla temas kurmaya hazırlandığı belirtildi.

Benzer Yazılar