DAVALARA RAĞMEN, RİZELİLER KARARLI: HES’E HAYIR, SU HAKTIR SATILAMAZ

heseylemRize’nin İkizdere İlçesi Şimşirli Köyü’nde yapılmak istenen HES Projesi’ni protesto etmek için yaklaşık 1 ay önce yol kapatıp eylem yapan 42 köy sakini hakkında çeşitli suçlamalar ile savcılık incelemesi başlatıldı.

Bir ay önce Şimşirli Köyü’nde yapımı süren HES Projesi’ni engellemek isteyen köy sakinleri Rize-Erzurum Karayolu’nu bir süre araç ulaşımına kapatarak eylem yapmıştı. İlçenin bağlı bulunduğu Kalkandere Savcılığı tarafından eyleme katılan 42 köy sakini hakkında, “Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet, mala zarar verme, iş ve çalışma hürriyetinin, iş yeri dokunulmazlığının ihlali’ suçlamaları ile soruşturma başlatıldı. Haklarında gözaltı kararı alınan bazı köy sakinleri, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Derelerin Kardeşliği Platformu İkizdere Sözcüsü İsmet Ekşi, kendisinin de gözaltı kararı ile savcılığa alınarak alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldığını söyleyerek, Şimşirli Köyü sınırları içerisinde HES Projesi geliştiren firma sahibinin daha önce İkizdere’de düzenlenen HES protestolarına ve yürüyüşlere katıldığına dikkat çekti. Ekşi, “Bizler dün olduğu gibi bugün de yarın da doğal yaşam alanlarımızı, tarihimizi ve kültürümüzü yok ederek, bizi yurtsuzlaştıracak, sularımızın kontrol altına alınıp ticarileştirilmesinin önünü açacak, derelerimizi ve vadilerimizi katledecek bu projelere asla izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.sanalbasin.com/trabzon-gazeteleri/manset/taka-gazetesi-koylere-hes-davasi-13825-101898.html

 

Benzer Yazılar