DEREMİZ İÇİN NÖBETTEYİZ

Fotoğraf: Yakup Okumuşoğlu

Fotoğraf: Yakup Okumuşoğlu

MNG Holding’e bağlı Kavak HES inşaatında şirket hukuka aykırı bir şekilde hafriyatı dereye dökmeye başladı, çalışmayı halk durdurdu ve ‘Direniş Evi’ kuruldu

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Konaklı ve Kemerköprü Köyleri sınırları içinden akan, ve Sidere ile Orçi Deresi üzerinde inşaatı MNG Holding’e bağlı Arhavi Elektrik Üretim Ltd. Şti tarafından sürdürülen 13,63 MV’lık Kavak1-2 Regülatörü ve HES (Hidroelektrik Santral) Projesi’nde şirket, kendi hazırlattığı ÇED Raporu’na (Çevresel Etki Değerlendirme Raporu) aykırı çalışmaya başladı.

KÖYLÜLER ÇALIŞMAYI DURDURDU
Şirket ÇED raporunda belirlediği hafriyat döküm sahası yerine hafriyatları gelişigüzel bir şekilde dere kıyılarına dökmeye başlayınca, halk  iş makinelerinin önüne geçerek hukuksuz çalışmayı engelledi.

JANDARMA TUTANAK TUTMADI
Kavak 1-2 Regülatörleri ve HES Projesi, şehir içine yapılan ilk (HES) olarak da biliniyor. Santral, Orçi ve Sidere Dereleri’nin suyunu inşa edeceği regülatör göl alanında biriktirip, suyun akış yönünü değiştirerek, tarım arazileri arasından 3800 metrelik tünele alıp Arhavi İlçesi’nin Cumhuriyet Mahallesi üstünde bir noktaya taşıyacak. Şu sıralar tünelin inşaatı sürüyor. Şirket, bir süredir ÇED raporunda taahhüt ettiği hususları yerine getirmediği için yurttaşlar tarafından Artvin Valiliği’ne, Arhavi Cumhuriyet Başsavcılığı’na, İlçe Jandarma Komutanlığı’na dilekçeler yazmış, ama yapılan başvurulara rağmen idare hareketsiz kalmıştı.
Şirket en son cumartesi gününden itibaren  tünelden  çıkan hafriyatı da ÇED raporunda verdiği taahhütlere aykırı olarak dere yataklarına dökmeye başlayınca halk çalışmaya müdahale etti. Jandarmadan çalışmaların hukuksuz  yürütüldüğüne, suç işlendiğine dair tutanak tutması istendi. Ancak jandarma ekipleri tutanak tutmayarak bu konuda herhangi bir yetkilerinin olmadığını savundu.

BİLİRKİŞİ UYARMIŞTI
Kavak HES inşaatında tünelden çıkacak malzemenin döküleceği yerler ÇED raporunda belirlenmiş durumda. Raporda verilen krokiye göre kazı fazlası malzemeler Dikyamaç köyü Akıncılar Mahallesinin karşısında bulunan ADSEL firmasının taşocağı alanına dökülmeli. Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından açılan davada bilirkişi tarafından hafriyat döküm alanlarının yetersiz olduğu da belirtilmişti.

İTİRAZLAR KULAK ARDI EDİLİYOR
Arhavi Doğa Koruma Platformu ise dün bir basın açıklaması yaparak hukukun hiçe sayıldığı gibi bölge halkının itirazlarının da görmezden gelindiğine vurgu yaptı. Aynı zamanda Sidere kenarında bir de Direniş Evi kuruldu. Açıklamada ise: “Köyümüzden gençlerin iş makinesini durdurmak için dereye girdiği bu alanda şimdi hep birlikte deremiz, doğamız ve yaşam alanlarımız için bu suyun içindeyiz. MNG Holding’in Ciğani ve Kamilet’teki HES Projeleri durduruluncaya kadar nöbetteyiz, direnişteyiz” ifadeleri kullanıldı.

“YASAL İŞLEM BAŞLATACAĞIZ”
Avukat Yakup Okumuşoğlu ise: “Yapılan keşifte hafriyat döküm alanlarının yetersizliği ortaya çıktı. Bilirkişiler de hafriyat döküm alanlarının uygun olmadığına vurgu yapınca, şirket yeni hafriyat döküm alanları belirleyip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ek izin almıştı. Kendi verdikleri taahhütlere bile uymuyorlar. Dereye verilen hafriyat nedeni ile derenin sürekli bulanık aktığı bir ortamda balık yaşamı sona erer. Bu dereye giriş yapan endemik türde balıklar var. Diğer yandan yargı süreci devam ediyor. Mahkeme yakında bir karar verecektir. Çalışmaları izleyip her bir hukuksuz işe yasal yollardan müdahale edeceğiz. İdarenin görevini yapmasını sağlayacağız. Görevini yapmayan kamu görevlileri hakkında da yasal işlem başlatacağız.” dedi.

***

Direniş Evi’nde her zaman çay olacak

Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan Nazlı Demet Uyanık direniş evini şöyle anlatıyor: “Pek çok etkinlik planlıyoruz. Örneğin ramazan vesilesiyle akşamları iftar etkinliğimiz olacak, farklı HES Proje alanlarına ziyaretler de gerçekleştireceğiz. Her zaman çayımız ve müziğimiz olacak. Yerimiz tam derenin yanında.” dedi.

KAYNAK: http://birgun.net/haber/deremiz-icin-nobetteyiz-16135.html

 

Benzer Yazılar