”DEVLET İŞİ” YAPMAYA ALIŞIK TIR ŞOFÖRLERİ

Adana’da El Kaide ve Irak Şam İslam Devleti (ISIS) silah taşıdıkları iddiasıyla 19 Ocak’ta durdurulan Mit TIRlarının şoförlerinin daha önce de birkaç kez bu tarz yük taşıdıkları ve işi ’’devlet işi’’ olarak tanımladıkları ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, TIRları durduran savcı Aziz Takcı’nın yürüttüğü sorşturmaya giren gizli jandarma tutanaklarında, şoförlerden birinin ifadesinde ’’Daha önce de birkaç kez defa bu tarz yükleri taşıdık. Devlet işi yapıyorduk’’ dediği görülüyor.

YÜKÜN MİT’E AİT OLDUĞUNU BİLİYORUM

Yükün Reyhanlı’ya gittiğini belirten şoför, şu ifadeleri kullandı;

’’Reyhanlı’da Audi’deki iki kişiye TIRları teslim ediyoruz. Bizi otele yerleştiriyorlar. TIRlar yurtdışına gidiyor. (…) Ankara’da MİT’e ait bir yere akşamdan TIRlarımızı bırakıyorduk. Bize ‘saat 07.00’de gelin’ diyorlardı. Aynı şekilde yük getiriyorduk. Yükün MİT’e ait olduğunu biliyorum. Devletin işi olduğu için rahat rahat geldik.’’

TIR şoförü, yüklerin 19 Ocak’ta saat 02.30 gibi Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan yabancı uyruklu bir uçaktan yüklendiğini belirtti. Şoför ayrıca, ilk kez havaalanından yük aldıklarını ve yükleme esnasında ilk kez araçlarının başında olduklarını vurguladı.

MÜHİMMATIN İNFİLAK RİSKİ VAR

Tutanakta, TIRlardan birinde 90-100 cm uzunluğunda, 20-25 cm çapında 90-100 adet top mermisi ve hemen yanında da, üzerinde Arapça yazıların bulunduğu koliler bulunduğu not edildi. Tutanağa, mühimmatın gelişigüzel yerleştirilmesi nedeniyle infilak etme riskinin bulunduğu notu da düşüldü.

Aziz Takcı operasyonun ardından kısa süre sonra görevden alınmış ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından casuslukla suçlanmıştı. Takcı, tanık olarak verdiği ifadesinde ’’TIRları bırakın’’ talimatını Erdoğan’ın verdiğini öne sürmüştü.

http://www.diken.com.tr/vitrin/mit-tirlarinin-soforleri-devlet-isi-yapmaya-alisik-daha-once-de-bu-yukleri-tasidik/

Benzer Yazılar