DİYARBAKIR DİZ ÇÖKERSE…

Devrimci Karadeniz 27/10/2016 DİYARBAKIR DİZ ÇÖKERSE… için yorumlar kapalı
DİYARBAKIR DİZ ÇÖKERSE…

Tamer Çilingir
Osmanlı’da ve de Cumhuriyet döneminde ne zaman halkların iradesinin yansıdığı demokratik bir yönetim oldu acaba?
Osmanlı’nın her sultanının iktidar oluşu da, iktidardan inişi da darbeydi. Cumhuriyeti kuranlar da darbeciydi, cumhuriyet tarihi boyunca hükümet olanlar da.
Darbe denince neden sadece 12 Mart, 12 Eylül anılıyor ki?
Milli Şef İnönü’nün iktidarlığı, Menderes hükümetleri, Demireller, MC hükümetleri, Özallar, koalisyon hükümetleri ve AKP hükümetleri demokratik miydi? Demokratik yollardan mı hükümet oldular? Hangi seçim halkın iradesini temsil etti acaba?
Bu topraklarda hükümet olanların yaptıkları kan dökmek, işkence etmek, sömürmek değil miydi? Cumhuriyet öncesindeki sultanlar da aynı yöntemleri uygulamadılar mı?
1915 yılında 1,5 milyon Ermeni’yi ve 250 bin Süryani’yi soykırımına uğratan İttihat ve Terakkicilerle, 1919’dan itibaren Pontos’ta taş üstünde taş bırakmayıp 353 bin Pontoslu Rum’u katleden Mustafa Kemal ve arkadaşlarıyla bugün kendisine karşı olan her türlü muhalefeti kanla, işkenceyle, hapisle, zorbalıkla sindirmeye çalışan Tayyip Erdoğan arasında ne fark vardır?
Dersim’i kırıp geçiren Mustafa Kemal ve İnönü hükümetleriyle, Menderes’in, Tayyip Erdoğan’ın hükümetleri arasında ne fark var?

 

Darbecilere karşı mücadele adı altında başlatılan OHAL süreciyle tüm muhaliflerine yaşamı bir kez daha cehenneme çevirenlerin belediyeleri olan İstanbul ve Ankara’nın nerdeyse tüm sokaklarının kendi deyimlerince FETÖ’cülere peşkeş çekildiğini yine kendi ağızlarından duymadık mı?
Darbeci dedikleriyle koyun koyuna on beş yıl her türlü adaletsizliğin, hırsızlığın ve ahlaksızlığın altına imza atanlar şimdi Diyarbakır Belediyesi eş başkanlarını tutuklayıp, terör estirirken yüzyıllık hatta yüzlerce yıllık zorba geleneğin temsilcisi olduklarını göstermiyorlar mı?
Halkın oylarıyla seçilmiş belediyelere daha dün el koymadılar mı?
Bütün bu olup bitenin hangi gerekçeye sığınılırsa sığınılsın nedeni çok açık değil mi?
Kendisine karşı olanlara diz çöktürmek için ataları ne yaptıysa Tayyip Erdoğan da onu yapıyor. Bu bir devlet geleneğidir.
Amaç Diyarbakır’a diz çöktürmektir.
Diyarbakır diz çökerse, sesi çıkan herkesin diz çökeceğini düşünüyorlar çünkü.

 

Peki tüm bunlar olup biterken bu zulmün karşısında olmayan, nasıl insanlıktan, güzellikten, ahlaktan, onurdan bahsedebilir ki?
Diyarbakır’da olanlar yüzyıllardır bu topraklarda yaşanan zulmün son örneği değil midir?
Öyleyse hangi duygu bizi bu olan bitene duyarsız ya da zulmedenlerin yanında yapar?
Diyarbakır diz çökerse, biz ne kazanacağız ne kaybedeceğiz düşündünüz mü hiç?

Bizi duyarsız, zulmün yanında yapan her ne varsa lanet olsun hepsine.

Yoruma Kapalı.