DİZİDE HES’Cİ, GERÇEKTE HES KARŞITI

Artvin’in Arhavi İlçe Belediyesi’nin imar değişikliğiyle önünü açması ardından yapımına başlanan  hidroelektrik santralini (HES bölge halkı yürüyüşle protesto etti.

Hızır İlyas Yıldırım

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi yaklaşık 300 kişi Arhavi Meydanı’nda toplandı. Slogan, alkış ve tulum eşliğinde Kamilet Vadisi’nde yapılacak HES’i protesto edenler arasında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde çekimleri devam eden ‘Sevdaluk’ dizisinde ‘Muhtar Ali’ rolüyle oynayan Cengiz Bozkurt da vardı. Dizinin bazı bölümlerinde HES firmaları ile işbirliği içerisinde çalışan bir rolde oynayan Bozkurt, katılımcılarla birlikte ‘Dereler özgürdür özgür akacak’ şeklinde slogan attı.

‘Arhavi derelerine dokunma, atmacayı kızdırma’ ve ‘Su yaşamdır, HES’ler yaşama saldırıdır’ pankartları açan kalabalık, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ sloganlarıyla yürüyüş yaptı. Yürüyüş sonrası meydanda toplanan kalabalık, basın açıklaması yaptı. Arhavi Doğa Koruma Platformu adına konuşan Ozan Nazım Esen, Kavak HES projesi kapsamında, yüzmeyi öğrendikleri, suyundan faydalandıkları ve canlarına can katan derelerinde büyük katliam yaşandığını belirtti.

Esen, “Enerji üretme adına amaç, su kaynaklarımızı ve suyumuzu kullanım hakkını tümüyle ele geçirmektir. Bizler özgürce yaşamak, nefes almak ve doğa ile iç içe sürdürdüğümüz yaşamımızı yıllar evvel olduğu haliyle sürdürebilmek istiyoruz.” dedi.

Tek yürek olarak çevre katliamlarına dur demek gerektiğini dile getiren Esen, “Biz Arhavililer olarak HES istemiyoruz. Vadilerimizde taş ocağı istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kalabalık daha sonra araçlarla Konaklı köyüne çıktı, HES şantiye alanına girdi. Arhavi Doğa Koruma Platformu temsilcileri binaya girerek şantiye yetkilileri ile görüştü, dışarı çıkıp kendilerine açıklama yapılmasını istedi. Grup ardından ‘HES yapma boşuna, yıkacağız başına’ sloganları attı.

KAYNAK: http://www.zaman.com.tr/magazin_dizide-hesci-gercekte-hes-karsiti_2216471.html

Benzer Yazılar