E-BİLET UYGULAMASI TRİBÜNLERDEKİ MUHALİF SESLERİ SUSTURMAYI HEDEFLİYOR

 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve AktifBank arasında imzalanan E-Bilet uygulamasıyla, 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren her taraftar maçlara girmek için 2 lira ek ücret ödeyecek.

Her izleyici bilet alabilmek için, taşeron olarak PTT şubelerini kullanan AktifBank’tan 15 lira ödeyerek taraftar kart almak zorunda kalacak.

Kişi başı kart ve ek ücret her yıl enflasyon oranında artırılacak.

Tüm seyirciler fişlenecek, kamerayla izlenecek.

 

E-bilet; yani Passolig kartının alınmasının mecbur olduğu uygulamada, taraftarlar kartı satın alırken  15 – 25(GS,FB,BJK,TS) lira; 5.5 lira kurye ve biletlerine tanımladıkları her bir maç için 2 lira ek hizmet bedeli ödeyecekler. Bankayla konuyla ilgili 10 yıllık bir sözleşme imzalandığı için bu açılış bedelleri her sezon başında arttırılacak ve yaten taraftara ait olan bir ürün yeniden taraftara satılmış olacak. Taraftarlık olgusu tamamen ticari bir meta haline getirilecek.

E-Bilet uygulaması ile, taraftar kavramı müşteriye indirgenmekle kalmayıp, tüm özlük-kimlik bilgileri bilet sistemine kaydedip, taraftarlar fişlenecek. Böylece taraftarların organize olarak hareket etmesini engellemek amaçlanıyor,  kısacası tribün kültürü ve taraftar kimliğini ortadan kaldırmayı hedef alıyor.

TFF’nin  E-Bilet uygulamasını,  ‘‘şiddeti önlemek amacıyla‘‘ gündeme getirdiğini propaganda etmesi ise tamamen demagojiden ibaret.

Bundan önce meşale, pankart, konfeti ve deplasmana gitmek gibi tribünün en temel öğelerini ve haklarını yasaklayan zihniyet bugün de E-Bilet ile, takımlarını desteklemek için tribüne koşan taraftarı fişleme, tribünlerde gruplaşmayı önlemeye çalışma yoluna gidiyor. Yani uygulama tamamen taraftarların aleyhine bir durum ortaya çıkartıyor.

E-bilet uygulaması ile aslolarak muhalif grupların tribünlerdeki etkinliklerinin engellenmesi hedefleniyor. Uzun zamandır iktidarın rahatsız olduğu muhalif taraftar gruplar böylelikle fişlenerek, gerektiğinde toplu gözlatına alınıp mağdur edilerek etkisizleştirilmeye çalışılacak.

Benzer Yazılar