EFHARİSTO DİYARBAKIR, EFHARİSTO ABDULLAH DEMİRBAŞ

“Diyarbakır Sur Belediyesince, Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Süryani, Yahudi, Ezidi, Alevi ve Müslümanların yaşadığı acıların bir daha yaşanmaması temasıyla tasarlanan “Ortak Vicdan Anıtı’’ 2013 yılının Eylül ayında törenle açılmıştı. Sur ilçesindeki İskenderpaşa Anzele Parkı’nda inşa edilmişti “Ortak Vicdan Anıtı”

Anıtın açılışında 1915 soykırımı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti özür dilemeye çağrılırken; Abdullah Demirbaş “bizler tarihimizden dersler çıkarttık, egemenlerin tetikçisi olmayacağız. Bu anlamıyla öz eleştirimizi tarihe, insanlığa, halklara ve inançlara veriyoruz” demişti.

”Acıları ortaklaştırdık ki, bir daha yaşanmasın” yazıyordu anıtta 6 dilde…

Biz Pontoslu Rumlar olarak anıtı coşkuyla karşıladığımızı ancak Romeika’nın (Pontos Rumcası) anıtta Kürtçe, Ermenice, Süryanice, İngilizce ve Türkçe’nin yanısıra yeralmamasından dolayı üzüldüğümüzü Başkan Abdullah Demirbaş’a bildirmiştik ve kendisinden şu yanıtı almıştık:

”Biz bu topraklarda yaşayan bütün halkların acılarını paylaşıyoruz. Rumlar da bu ülkede büyük acılar yaşadı, baskı gördü. Anıtta Rumların olmamasında asla bir kasıt olamaz. Konuşma sırasında anlık bir unutmayla Rumların ismi geçmemiştir. Yanlışlıkla olmuştur. Anıtın üzerinde de kentte yaşayanların okuduğunda anlayacağı diller olsun diye düşünmüştük. abdullah-demirbasYoksa Rumları yok saymamız mümkün değil. Bir ayrımcılık sözkonusu olamaz. Biz Diyarbakır’daki tek Rum arkadaşımızı belediyemizin Eşitlik ve İstihdam Müdürü olarak görevlendirmiştik. Bunu da duyurmuştuk. Ben bu duruma ilişkin görüşlerimi Twitter hesabımdan ve Facebook sayfamdan duyurdum yarın da belediyemizin resmi internet sitesinde bir açıklama yayınlayacağız.

Ayrıca anıttaki yazılara Rumca eklenmesi için gerekli teknik girişimlerde bulunacağım…”

Ve işte bugün ‘‘Ortak Vicdan Anıtı‘‘nın üzerinde ‘‘Mirestame ta pone ‘mun, ya na min alomiya zum’ ata‘‘ ( Romeika,‘Acıları ortaklaştırdık ki, bir daha yaşanmasın‘ ) yazısı da yeralmaktadır…

Efharisto Diyarbakır, Efharisto Abdullah Demirbaş…

Benzer Yazılar

One Response

  1. A. Nailov