ESKİ CIA BAŞKAN YARDIMCISI: ”ESAD’LA ANLAŞMALIYIZ”

CIA’in eski başkan yardımcısı Graham E. Fuller, Suriye’deki sorunun çözümü için muhaliflerle değil Esad’la anlaşmak gerek dedi

ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in eski başkan yardımcısı Graham E. Fuller, ABD’nin Beşar Esad’la anlaşmaya varmasını istedi. Fuller, Suriye’de bulunan muhalif gruplar arasından “ehvenüşşer” olanını seçmek yerine Beşar Esad’la anlaşmanın daha kolay olacağını ileri sürdü.

Fuller, Huffington Post’taki makalesinde, IŞİD ve benzeri silahlı gruplarla mücadele için Suriye’de Beşar Esad’la anlaşmanın en kolay ve doğru yol olduğunu savundu. Fuller, Esad’ı devirmekte başarı sağlanamadığını ve bundan sonra tek yolun Esad’la anlaşmak olduğunu ileri sürdü.

Fuller makalesinde, “Ortadoğu bugün hayatımda gördüğüm en karmaşık hali almış durumda. Tüm önlemlere rağmen hergün daha kötüye gidiyor. Hergün yeni birAB düşmanı sahneye çıkıyor. Bölge, doğudan ve batıdan kutuplaşmış ABD düşmanlarını cezbeden bir merkez haline geldi. ABD ve diğer ülkeler Irak ve Suriye’deki iç karışıklıkları bastırmakta başarısız oldu ve şimdi IŞİD şiddeti yayılmaya devam ediyor. Arap Baharı başladığında Tunus, Mısır, Libya ve Yemen’in yönetimleri bir bir düşmeye başladı. Sıradakinin Suriye’deki Esad rejimi olduğu düşünüldü. Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Suriye konusunda bir kumar oynadı ve Esad’ın devrileceğini düşündü. Ancak Esad devrilmedi. Şimdi başarısızlığı kabul etme ve Esad’la anlaşıp Suriye’deki iç savaşı bitirme zamanı. Ancak bu sayede Suriye’deki IŞİD benzeri gruplar bölgeden temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/310624/eski-cia-yoneticisi-esadla-anlasmaliyiz

Benzer Yazılar