EZİDİLERİN ÇARŞEMA SOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

Êzîdi inancında büyük bir yere sahip olan, Çarşema Sor bayramını dünyanın dört bir yanında yaşayan êzîdi toplumuna mensup insanlar tarafından kutlanılır.

Yeni hesaba göre Nisan ayının 13’den sonra gelen ilk çarşamba, (eski hesaba göre 14=1 olarak hesaplanır. Yani yeni rakama göre ayın 14’ü eski rakam göre ise ayın 1’i sayılır) Çarşema serê nisanê yani Çarşema Sor, olarak kutlanır.

Nisan ayının doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, Mezopotamya’da kışın yaşanan zor yaşam şartlarının bittiği ve yaşama şartlarının doğa tarafından yaratılan imkanlarla kolaylaştığı ve bundan dolayı yaşama sıkı sıkıya sarılmaya başlanan ay olduğuna inanılır.

BlVeBkuCYAAJ84G“Bundan dolayı êzîdiler Nisan ayını yılın gelini olarak görürler ve Nisan ayında asla düğün yapmazlar. êzîdilik inancında büyük bir yere sahip olan Çarşema Sor’a hitaben okunan qawlde (Qawlê afirandina cîhanê) şöyle deniyor.

Padşahê min li merkebê siware
Gerîya lê herçar yarê (herçar alîyê cihanê)
Li Lalişê sekinî û got evder heq Ware
Padşahê min got heq war û sekinî
Havên avêta bahrê bahr meyînî
Duxanek lê diçinî
Ji wê duxanê çarde tebeqê erd û ezman di nijinî

Qewl’de şöyle buyruluyor, Allah tarafından sadece su olan yer yüzüne gönderilen Allah’ın elçisi Meleki Tavus dünyanın dört tarafını geziyor. Ve Lalişa Nurani’nin yeri tespit ediliyor. Oradan dünya mayalanıyor.”

Êzidilikte kırmızı renk yaşamın kaynağı ve rengi olarak bilinir.

Benzer Yazılar