FAİLİ BELLİ BİR CİNAYETİN KURBANI: TAYLAN ÖZGÜR

1968 öğrenci hareketinin liderlerinden Taylan Özgür’ün katledilişinin üzerinden tam 45 yıl geçmiş olmasına rağmen katiller halen bulunamadı ve cinayet aydınlatılamadı.

1948 doğumlu Mustafa Taylan Özgür, ODTÜ’de öğrencilik hayatını sürdürdüğü sırada Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’na kurucu olarak katıldı. 1968 öğrenci hareketi liderleri arasında olan Taylan Özgür, İstanbul Üniversitesi’nde katıldığı Öğrenci Birliği Kongresi sırasında emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği baskında hayatını kaybetti. 68’de ilk “faili meçhul” olarak kayıtlarda yerini alan bu cinayetin tetikçisi devlet tarafından bilinmesine rağmen yıllardır açıklanmadı.

Beyazıt Meydanı’nda gerçekleşen bu faili meçhul cinayetle hayatını kaybeden Taylan Özgür’ün öldürülmesinden kimin sorumlu olduğu hala tespit edilemedi.

Bu konuyla ilgili olarak çeşitli gazeteci ve araştırmacıların yaptığı araştırmalar isim verilmeden belli odakları işaret ediyor. Bu cinayetle ilgili olarak Lisan Çakıcı adlı bir polis memuru yargılanmış ve beraat etti.

Taylan Özgür’ün annesi Necla Özgür,bundan 5 yıl önce oğlu Taylan Özgür’ün katledilişinin 40’ıncı yılında verdiği gazete ilanında şöyle demişti:

“İnsanı, ülkeni, güzeli sevdiğin için doğrudan, halktan, haklıdan yana başkaldıran bir yüreğe sahip olduğun için kokuşmuş düzeni sarsacak bir başkaldırının gençlik içinde filizlenip örgütleyen ülkeye yayılmasından korktukları için; Taylan Özgür bundan tam kırk yıl önce ilk tetiği Beyazıt Meydanında sana çektiler, seni sırtından kurşunladılar.

Kırk yıl içinde aynı nedenle kaç güzel, kaç yiğit insan daha faili meçhul ya da katili bilinen cinayetlerin kurbanı oldu, tam bilemiyoruz.

Ancak haklı ile haksızın, doğru ile yanlışın savaşları hiç bitmeyecek.

Haklıların, doğrudan yana savaşan yiğitlerin öldürülmesi, hakkı, doğruyu ortadan kaldırmayacak,

Bedeli çok ağır da olsa sonunda hep hak ve doğru, insanlık geçerli olacak.

Seni sevgi, özlem ve onurla kucaklıyoruz.”

KAYNAK: http://ulkedehaber.com/haber/faili-belli-bir-cinayetin-kurbani-taylan-ozgur-29193.html

Benzer Yazılar