FAŞİSTLER SALDIRILARINA KILIF BULDU: BANA UZUN UZUN BAKTI

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okuyan Metehan Tuna Göre, iki gün önce kampüs yakınındaki üç saldırgan tarafından dövüldü. Yoğun bakıma kaldırılan Göre’ye saldırdığı belirtilen Alperen Mergen ifadesinde, “Bana uzun uzun baktı” dedi.

İsmail Saymaz

metehangoreKaradeniz Teknik Üniversitesi’nde okuyan ‘Öğrenci Kolektifleri’ üyesi Metehan Tuna Göre, iki gün önce kampüsün yakınındaki Kalkınma Mahallesi’nde, Alperen Mergen, Fatih Çatak ve Emre Vatan isimli öğrencilerin saldırısına uğradı. Üç saldırgan tarafından dövülen ve başına bıçak kabzasıyla vurulan Göre, beyin kanaması geçirdi. Göre halen komada hayat mücadelesi verirken, ülkücü görüşlü öğrencilerin yönettiği belirtilen ‘Öğrenci Derneği’ üyesi saldırganlardan Mergen tutuklandı. Diğer iki saldırgan ise serbest bırakıldı. Mergen ifadesinde, “Bana uzun uzun baktı. Ben de ona baktım. ‘Ne bakıyorsun’ dedi. Beni itekledi, ben de onu itekledim” diyerek kendisini savundu. Bu arada, ölüm kalım savaşı veren Göre, geçen nisan ayında aynı derneğin yirmiye yakın üyesi tarafından takip edildiği ve “PKK bayrağı açtı” denilerek dövüldüğünü açıklayarak suç duyurusunda bulunmuştu.

‘BAŞIMA BIÇAK KABZASIYLA VURUYORDU’

Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği’nde okuyan, ‘Öğrenci Kolektifleri’ üyesi Metehan Tuna Göre geçen 21 Eylül akşamı üniversite yakınındaki Kalkınma Mahallesi’nde dolmuş beklerken, ‘Öğrenci Derneği’nin üyelerinden Alperen Mergen, Fatih Çatak ve Emre Vatan’ın kendisine baktığını fark etti. Göre, daha sonra polis tarafından alınan ifadesinde, şunları anlattı:
“Alperen bana ‘Ne bakıyorsun?’ dedi. Sonra iki şahısla yanıma geldi. Cebinden bir bıçak çıkarırken, yanındaki kişi de boğazıma sarıldı. Alperen de bıçağın kabzasıyla başıma vurdu. Yere düştüm. Yerdeyken üç kişi beni tekmelemeye başladılar. Alperen tekme atarken, ‘Seni üniversitede görürsek bundan sonra başın yerde olacak, a… k… çocuğu, it köpek’ dedi. Araya giren vatandaşlar bizi ayırdı. Alperen bana bıçağın ağzıyla değil, her defasında kabzasıyla vurdu.”

Saldırganlar uzaklaşırken, Göre kendi olanaklarıyla Taksim Polis Merkezi’ne giderek şikayetçi oldu. Sonra darp raporu almak için Fatih Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan ilk muayenede, Göre’nin beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. Yoğun bakıma alınan Göre, bilincini kaybederek komaya girdi. Beynindeki kılcal damarların hasar gördüğü anlaşılan Göre ameliyata alındı. Ameliyattan sonra bilinci açılmadığı için üç gün daha uyutulmasına karar verildi.
‘BİRİ TUTUKLANDI’
Üç saldırgan gözaltına alınıp dün tutuklanmaları istemiyle Trabzon 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan Alperen Mergen, ifadesinde, o akşam hastaneye giderken yolda Göre ile karşılaştığını belirterek, “Bana uzun uzun baktı. Bu sefer ben de ona baktım. ‘Ne bakıyorsun’ dedi. Ben de ‘Yanına doğru’ dedim. ‘Hayırdır, niye bakıyorsun, tanışıyor muyuz’ diye söyledim. Beni sağ omzumdan beni itekledi. Ben de kolundan tutup onu itekledim. Yere düştü. Kollarının üzerine düştü. Kafasını vuracağı bir yer yoktu. Zaten esnaf her şeyi görmüştü. Esnaf araya girip bizi ayırdı. Bu sırada ayağa kalkmıştı. Bana küfürler ediyordu. İddia edildiği gibi bende bıçak yoktu” dedi.
Şüphelilerden Fatih Çatak da, Göre’nin Mergen’e yumruk attığını ve iteklediğini, buna karşılık Mergen’in de diğer genci iteklediğini ileri sürerek, “Herhangi bir vurma ya da hakaret olmadı. Ben de vurmadım” dedi. Emre Çatak ise Göre’nin Mergen’e laf attığını savunarak, “Oysa Mergen bakmıyordu. İtişmeye başladılar. Esnaf araya girdi. Ben Alperen’i uzaklaştırdım, Olay yerinde bıçak görmedim. Metehan’a tekme atmadım” dedi. Sorgu sonunda Mergen ‘kasten yaralama’ iddiasıyla tutuklanırken, diğer iki saldırgan ‘denetimli serbestlik’ ile serbest bırakıldı. Bu arada, polis tarafından yapılan incelemede, Göre’nin dövüldüğü noktayı gösteren bir kameraya rastlanmadığı, MOBESE’nin de uzakta ve ters yönde olduğu ileri sürüldü.

Tutuklanan Alperen Mergen ifadesinde Göre için ‘bana uzun uzun baktı’ dedi. 

27 Nisan’da takip edilip dövülmüş

Yoğun bakımda tutulan Göre, geçen 5 Mayıs’ta Öğrenci Derneği üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Göre dilekçesinde, 27 Nisan günü arkadaşıyla Konaklar Mahallesi’nde gezerken Öğrenci Derneği üyeleri tarafından takip edildiklerini, her sokak başının tutulduğunu, beş kişinin kendisine saldırdığını, yere yatırıp başına ve çeşitli yerlerine tekme attıklarını kaydetti. Göre, dilekçede, “Sokağı tutanlar da başımızda toplandılar. Şahıslar beni darp ederken, bir yandan da ‘O… ç… vatan hainleri, PKK bayrağı açtın’ şeklinde hakaret etmekteydiler. Mahalleli gelip araya girdi. ‘Bu şahıslar PKK bayrağı açtı’ dediler. Beni darp edenler içinde, üniversiteden tanıdığım İ.S., B.Y. ve M.Y. de vardı. Üzerime yirmi kişi saldırdı, en azından dört beş kişi darp etti” dedi.

KAYNAK: http://www.radikal.com.tr/turkiye/ktude_bicak_kabzasiyla_dovulen_genc_yogun_bakimda-1214384

Benzer Yazılar

One Response

  1. drogba