TFF ÖNÜNDE FUTBOLDA IRKÇILIĞA VE NEFRET SÖYLEMİNE HAYIR EYLEMİ

Diyarbakırspor ve Trabzonspor taraftar grupları futbol sahalarındaki ırkçılığa ve nefret söylemine karşı çifte standart uyguladığı ve gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle, Sarıyer İstinye’deki Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) önünde eylem yaptı.
Saat 14.00’te TFF önünde toplanan Diyarbakırspor taraftar grupları ve Devrimci Trabzonsporlular, “Siyaset elini futboldan çek” ve “Susma haykır ırkçılığa hayır” şeklinde sloganlar attı. Halay çekip, horon tepen grup, ellerinde Kobane’de hayatını kaybeden Vahap Güven’in resminin de bulunduğu çeşitli pankart ve dövizler taşıdı.
tffeylem2TFF ÇİFTE STANDART UYGULUYOR

Grup adına basın açıklamasını okuyan Bilal Akkulu, şunları söyledi:

“Ülke futbolunda doğu ve Güney Doğu takımlarının ve taraftarlarının maruz kaldığı, dünya genelinde önlenemeyen bir sorun haline gelen ötekileştirici ve şiddeti tetikleyen saha içi ve dışına taşınan ırkçı yaptırımlar için burada toplanmış bulunmaktayız. Başta futbol olmak üzere toplumsal organizasyonlardan bir türlü soyutlanamayan ırkçı ve şoven eylemlere yönelik sağduyumuzu tükettiğimiz bir noktadayız.

54536a1cf97adb094c65f96b

Takımlarını desteklemek adına binlerce kilometre yol kat eden taraftarlarımızın gittikleri hemen hemen her deplasmanda rakip takım taraftarlarınca küfür ve hakaretlerle karşılanması, kafatasçılık olarak nitelendirebileceğimiz ırksal ayrımı gözeten nefret söylemlerini barındıran sözlü davranışların maç öncesi ve sonuna dek aralıksız sürmesi, müsabakanın milli bir maç havasında geçmesini teşvik etmek adına bayrak ve milli marşların düşmanca bir tutumla sergilenmesi stadlarda futbol dışında her şeyin mevcut olduğunun göstergesidir. Takımlarımızın sahalarında yaptıkları müsabakaları büyük bir titizlikle inceleyen TFF uyguladığı çifte standardı takımlarımıza haksız yere verilen para cezaları ve seyircisiz maç hükümleriyle ortaya koymaktadır. Bölge takımlarına karşı adeta linç kampanyası haline getirilen bu duruma karşı sessizliğini koruyan TFF açıkça kendine düşen misyonu başarıyla yerine getirmiştir. Tarafımızca dile getirilen bu hak ihlallerinin dikkate alınması gerektiğini ve adaletin sağlanması yönündeki talebimizi buradan tekrardan dile getiriyoruz.”

ffeylem3

 

Benzer Yazılar