GAZ BOMBALARIYLA MÜDAHALEYE RAĞMEN ARTVİN ALTIN MADENİNE KARŞI AYAKTA

Artvin Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de, Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen altın madeni için yetkililer yine harekete geçti. Çevre illerden yüzlerce jandarma ve polis eşliğinde maden alanına çıkıp, ormanlık alanını şirkete tahsis etmek isteyen yetkililere karşı bütün kent ayağa kalktı. Artvinliler Cerattepe’ye giden yol üzerindeki Atmaca mevkiinde barikat kurarak dağa çıkışlara engel oldu.

Mahkemesi devam eden Artvin´deki maden sahasına girmeye çalışan Cengiz İnşaat, polis ve asker eşliğinde yola çıktı. Şirket Murgul ilçesinden makinelerini Artvin´e doğru yola çıkardı. Polis Valilik önünde barikat oluşturdu. Artvin Devlet Hastanesi alarma geçirildi. 

Saat 11.30 sularında polis ve jandarmanın gaz bombası, plastik mermi ve coplu saldırısı başladı. Saldırıda yaralanan vatandaşlar olurken Artvinliler barikattan geri adım atmadılar. Artvin halkının direnişi gece ve gündüz binler halinde madene yine geçit vermedi. Polis Artvinlilerin direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. CHP’li Uğur Bayraktutan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın direniş için ‘Vurun geçin’ dediğini aktardı.

‘POLİS İKİ METREDEN ÇOCUKLARA GAZ SIKTI’

Artvin’de polisle halkın gergin bekleyişi devam ediyor. Öğle saatlerinde yapılan polis saldırısını anlatan Yeşil Artvin Derneği yöneticilerinden Göksel Öztürk, şimdiye kadar böyle bir şey yaşamadıklarını belirterek, “Polis 2-3 metreden çocuklarımıza biber gazı ile müdahale etti. İçlerinde 3-4 yaşında, ortaokul, lise öğrencileri olan çocuklarımız vardı” dedi. CHP milletvekilleri ve parti il başkanlarının vali ile görüştüğünü, halkın kararlılığını aktardığını belirten Öztürk, “vali de İçişleri Bakanı ve Başbakanla görüşüp durumu aktaracağım demiş. Biz burada 3-4 bin kişi olduk. İlk saldırı anındaki paniği atlatıp polis saldırısını püskürttük. Onlar yolun aşağısında biz yukarıda bekliyoruz. Kararlıyız, geçit vermeyeceğiz” dedi. Kentte her köşe başının dışarıdan getirilen polislerce kesildiğini, insanların araçlarıyla yukarıdaki direniş noktasına gidişine izin verilmediğini ifade eden Öztürk, Artvinlilerin bunun üzerine kilometrelerce yürüyerek barikata katıldığını söyledi. Polise taşı atma meselesi yüzünden çıkan tartışmanın dışarıdan gelen birkaç kişinin provokasyonu ile başladığını dile getiren Öztürk, “MHP İl Başkanı ile görüşüp provokasyon yapanları gösterdik. Onlar da hemen alandan uzaklaştırıldı. Sorunu çözdük” dedi.

cerattepe2

ARTVİNLİLER GECEYİ MADEN YOLUNDA GEÇİRDİ
Mahkemesi sonuçlanmadan Cerattepe bölgesinde maden çıkarmak isteyen maden şirketine karşı Artvinliler dün geceyi yollarda geçirdi. Birçok kez denenmesine rağmen çevreci aktivistler maden sahasına ilgili şirketi sokmuyor. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde çevrecilerin açtığı Türkiye´nin en büyük çevre davası ise bilirkişi aşamasına geldi. Maden şirketi bilirkişi keşfini beklemeden ve mahkeme sonuçlanmadan bir an önce bölgeye girerek maden çıkarmaya çalışıyor.

POLİS KENTİ TERKETSİN!

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, kendilerine yolu açmalarını söyleyen güvenlik güçlerine “Esas siz kenti terk edin” diye seslenirken, Artvinlilerin avukatı Bedrettin Kalın ise şirkete orman alanının tahsis edilmesine çalışıldığını, oysa davaların hala devam ettiğini söyledi. Kalın, geçtiğimiz aylarda 18 bin lira keşif ücreti yatırdıklarını ve keşif beklerken bu saldırı ile karşılaştıklarını söyledi.

‘YARALILAR GELEBİLİR’ TALİMATI

Sabah saatlerinde kentteki hastanelere, “Yaralılar gelebilir hazırlıklı olun” talimatı gittiği söylendi. Artvin’deki esnaf da “Cerattepe’ye müdahale olursa bu işyeri kapanacaktır” yazılı afişlerin asılı olduğu işyerlerini kapatarak Artvin halkının yanına çıktı, minibüsler iş yavaşlattı. Öğrenciler okulda derslere girmeyip direniş yerindeki anne babalarının yanına gitti. Çevre ilçelerden de çok sayıda yurttaş Artvinlilerin direnişine destek olmak için kente geldi. Bu arada İstanbul, İzmir gibi illerde de Artvindeki olaylara tepki için basın açıklamaları yapıldı.

İstanbul’da Karadeniz İsyandadır Platformu Cengiz Holding’in binası önünde toplanıp Artvin’e yapılan saldırıyı kınadı. EGEÇEP ise yaptığı yazılı açıklamada Artvin Valisini ve güvenlik güçlerini yaşam alanlarını korumaya çalışan halka saldırmanın suç olduğu konusunda uyararak Artvin direnişine destek çağrısı yaptı.

ONLARCA MİDİBÜS DOLUSU POLİS ÇEVRECİLERİN NÖBET TUTTUĞU ALANA GELDİ
Dün gece Artvin´e sevk edilen polisler geceyi kamu tesislerinde geçirdikten sonra sabahın ilk ışıkları ile eylemcilerin bulunduğu alana sevk ediliyor. Polis Artvin Devlet Hastanesi önündün itibaren Kafkasöre giden yolu kapattı.

ARTVIN'IN CERATTEPE BOLGESINE CIKAN YOLU KESEN VATANDASLARA POLIS BIBER GAZI ILE MUDAHALE ETTI. FOTO: MUHAMMET KACAR ARTVIN-DHA

Müdahaleye hazırlanan polis, yaralanmalara karşı Hastaneyi alarma geçirdi. Doktorların izinleri kaldırıldı. Ambulanslar hazır bekletiliyor. Artvin Valiliğinin önüne TOMA´lar getirildi.

ÇEVRECİLER SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YARDIM ÇIĞLIKLARI ATIYOR

İstanbul ve Ankara’da, Artvinlilerin seslerini duyurmak için eylemler planlanıyor. CHP Milletvekillerinden bir grupta Artvin’e gitmek için yola çıktı. Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Artvin’e ulaştı. Geceyi Artvinlilerle birlikte nöbet tutarak geçiren CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tv kanalları ve gazetelere yaptığı açıklamada “Vatandaş devleti ormandan koruyor. Gelin bu kenti yok ettirmeyelim. Bir işadamının kaprislerinden kurtaralım. Artvin cumhuriyetin güzel kentidir. Huzurun başkentidir” dedi.

Benzer Yazılar