GAZ ŞİRKETİ ARUBA PETROLEUM 3 MİLYON DOLAR ÖDEMEYE MAHKUM OLDU

Cem Akbalık

Texas’ta şist gazı (Kaya gazı) çıkaran petrol ve gaz şirketi Aruba Petroleum, Bop ve Lisa Parr çiftinin şirkete karşıaçtığı davayı kaybederek yaklaşık 3 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. 22 Nisan’da açıklanan karara göre, 2008 ve 2011 yılları arasında Parr ailesinin topraklarının da bulunduğu bölgede şist gazı çıkarma çalışmaları yapmaya başlamasından kısa bir süre sonra 45 yaşındaki Lisa Parr nefes almakta güçlük çekmeye, mide bulantıları ve baş ağrıları  yaşamaya başlar. 53 yaşındaki Bob’ta ise burun kanamaları görülür. 11 yaşındaki kızları Emma da ise aynı şekilde burun kanaması ve mide bulantıları başgöterir. Yeni doğan hayvanlarda bazı formasyon bozuklukları görülürken, hayvanlar teker teker ölmeye başlar. Bunun üzerine aile aylarca evlerini terk etmek zorunda kalır.

Açılan dava sonucunda, uzmanlar Parr ailesinin yaşadığı yerde incelemelerde bulunur. Yapılan incelemelerde toprakta ve havada birçok kimyevi ve kanserojen madde bulunur. Benzen, toluen, etilbenzen, vb. francking (suyla kırma) yapılırken kulanılan maddelere rastlanır. Insanların yaşadığı yerlere sadece birkaç km uzaklıkta olan ga kuyuları ve gazı çıkarmak için kulanılan kimyevi maddeler sadece toprağı değil, aynı zamanda havayı da zehirliyor ve dolayısıyla da başta insanlar olmak üzereçevreyi ve bütün canlıları tehlikeye atıyor.

Bölgede Şist gazı çıkaran onlarca şirket var ve bunların çoğuna karşı daha önce dava açılmasına rağmen bir sonuç alınmamış. İlk defa bir mahkeme tarihi bir karar alarak şist gazı çıkarılmasının çevre ve canlılar üzerinde ölümcül etkileri olduğunu resmi olarak kabul etmiş oldu.

Diğer yandan  Aruba Petroleum şirketi adına yapılan açıklamada ise, kendileri gibi onlarca şirketin bölgede gaz çalışmaları yaptığını, her türlü güvenlik ve çevre normlarına uygun bir şekilde çalıştıklarını ve Parr ailesinin yaşadıklarında herhangi bir sorumluluklarının olmadığı açıklandı.

Şist gazı nedir ve nasıl çıkarılır?

Dilimizde kaya gazı deniyor, ama asıl adı şist gazı.  Şist, kolayca yapraklara ayrılan, silisli, tortul bir kayaç.  Yerin derinliklerindeki bu tabakalar büyük miktarda doğalgaz saklıyor.  Bunu çıkarmak için kuyu delerek çok derinlere inmek gerekiyor.  İndikten sonra da, kimyasal madde karıştırılmış tonlarca su aşırı basınçla sıkılıyor, kaya tabakaları parçalanıyor ve gazın serbest kalması sağlanıyor.  Bu işleme ‘suyla kırma’ (fracking) deniliyor.  Sonra da gaz yukarı çekiliyor.Ama sıkılan suyun çok az bir bölümü geri kazanılıyor.  Bir kuyuya 4.000 kamyonluk su sıktınız diyelim.  Yukarıya ancak 200 kamyonluk su çıkarabiliyorsunuz.  Gerisi toprağın altında kalıp, oraya buraya dağılıyor ve taşıdığı kimyasallarla yeraltı sularını kirletiyor  (1)

(1) Şist (Kaya gazı) ile ilgili bilgi http://ekogazete.wordpress.com adresinden alınmıştır.

Kaynak

Basta.org

Benzer Yazılar