GEORGE CLOONEY: YAŞANANLARI İNKAR EDEMEZSİN BU ZATEN BİR SOYKIRIMIDIR

Başkent Yerevan’ın Karen Demirciyan Spor ve Konser Salonu’nda şuanda “Soykırım Suçuna Karşı ” 2. Global Forumu devam ediyor. Forumda konuşan Ünlü Hollywood yıldızı George Clooney, ilk önce kendisin davet eden Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Ruben Vardanyan’a teşekkürlerini sundu.

İlk defa Ermenistan’da olduğunu ve bu dikkat çekici etkinliğe katıldığı için memnun olduğunu dile getiren Clooney, zamanında Darfur Soykırımı hakkında bazı makaleler okuduktan sonra soykırımlara maruz kalanlara destek vermeye karar verdiğini anlattı.

Ünlü aktör, “Bugün sahip olduğum şöhret ve itibarımı kullanarak insanlara yardım  etmeye çalışıyorum. Beni kameralar takip ediyor ve bunlar sayesinde konu yayılabilir.” şeklinde konuştu.

Soykırımın bir katliam olarak nitelendirilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Clooney, bunu aşabilmek için uzun ve zor bir yoldan geçilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yıldız, “Her şeyin kendi isimleriyle adlandırılıncaya kadar uzun ve zor bir mücadele verilmeli. Her şey çok zordur, ama tam zamanında. Yaşananları inkar edemezsin. Koca bir ırkı, insanların kültürünü geri getiremezsin. Bu zaten  bir Soykırımdır.

Biz, tekrar edilmemeli diyoruz, ama tekrar ve tekrar yaşanıyor. Bence bugün bizim yaptığımızın iki anlamı vardır: Birincisi: geriye bakmamız ve unutmamamız gerekiyor: bu, Ermenistan’ın tarihinin bir parçasıdır, ayrıca dünya tarihinin de bir parçası. İkincisi : ileriye bakmamız gerekiyor : Vardan’ın, Ruben’in, Nubar’ın kahramanlığının anlamı, ileriye bakmak gerektiğidir” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK

Benzer Yazılar