GERZE KÖMÜRÜ YENDİ, TERMİK SANTRAL PROJESİ DURDURULDU

Sonunda Gerzeliler, 5 yıllık mücadelenin ardından kömürü yendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Efes’in sahibi Anadolu Grubu’nun Sinop’un Gerze ilçesine kurmak istediği kömürlü termik santral projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu şirkete iade etti ve 100 dönüm orman arazisi içerisinde yer alan projenin ÇED sürecinin yeniden başlatılmasını uygun görmedi.
Radikal gazetesinden Serkan Ocak’ın haberine göre Anadolu Grubu, Gerze ilçesindeki Yaykıl Köyü’nden termik santral yapımı için arazi satın aldı. ÇED sürecine başladı. ÇED süreci çerçevesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan görüş soruldu. Bakanlık, proje alanının ‘orman vasfı’ taşıdığını, ormanlık alanda termik santralın ana ünitelerinin yer alamayacağını belirtti. Anadolu Grubu, 2011, 2012 ve 2013’te ayrı ayrı 3 kez ÇED raporu hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Ancak bakanlık bunları geri çevirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün en son 2 Ağustos 2013 tarihli yazısında, projenin orman alanında olduğu vurgulandı. Bu durumun düzeltilmeden ÇED sürecine başlanamayacağı vurgulanan belge ile birlikte Anadolu Grubu’nun hazırladığı ÇED raporu bir kez daha iade edildi.

ÇED: ORMAN ALANINA YAPILAMAZ

ÇED Genel Müdürü Çağatay Dikmen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın görüşlerine göre, termik santralın orman alanı içinde yapılamayacağını belirtti. ÇED raporunun iadesinin projenin iptal edildiği anlamına gelmediğini belirten Dikmen, termik santralın orman alanı içinde kalmayacak şekilde yeniden bir proje yapılması gerektiğini ancak bu durumunda biraz zor olduğunu söyledi.
2 yıldır Gerze’de termik santral karşıtı mücadele eden bölge halkı ise son gelişme karşısında büyük sevinç yaşıyor. Yeşil Gerze Platformu dönem sözcüsü Ferhat Hançer, Anadolu Grubu’nun projeyi yapmak istediği Yaykıl Köyü’ndeki araziye en az 10 kilometre yakınına kadar orman vasfı olmayan bir yer olmadığını, bu nedenle o bölgeye termik santral yapmalarının mümkün olmayacağını söyledi. Hançer, nöbet tuttukları Yaylık Köyü’nde davul zurna eşliğinde büyük bir kutlama yapacaklarını söyledi.

KÖMÜR BU KAPAĞIN ALTINDA
Bu arada Greenpece Türkiye İklim ve Enerji Kampanyaları Sorumlusu Pınar Aksoğan, Gerze’nin kazanımıyla ilgili şunları söyledi:

“Gerze’deki mücadelenin sürdüğü bu beş sene içinde, “Kömür bu kapağın altındadır” dedik, “Kim korkar Anadolu Grubu’ndan?” dedik. 150.000’e yakın kişi bu kampanyalarımıza katıldı. Gerzeye gittik, olanları birebir dinledik. Anadolu Grubu’nun önünde eylem yaptık, Bozdoğan Kemeri’nde pankart açtık “Kömür bizi hasta etme” dedik. İş makinelerinin önüne yatan, gece gündüz çadırda nöbet tutan, “Gerzemizi kömüre vermiyoruz!” diyerek tüm dünyaya direnişlerini duyuran bu cesur insanların yanında yer aldık.
Bence Gerze’nin başarısı, Türkiye’nin dört bir yanını saran kömürlü termik santrallerle mücadele eden her şehre, her köye cesaret verecek. Bandırma’ya, Biga’ya, Kemerköy’e, Elbistan’a, Silopi’ye, Mersin’e…”

Benzer Yazılar