GÖNLÜ KARADENİZ’DE GÖNLÜ PONTOS’TA OLANLARA MAVRİ THALASSA

afis

Gönlü Karadeniz’de, gönlü Pontos’ta, gönlü Mavri Thalasa’da olanlar için Nor Radyo’da her salı akşamı 23.00’te (TSİ) Mavri  Thalassa adlı bir program başlıyor. Kimi zam şiirsel anlatımlarla, kimi zaman karşılıklı sohbetle ve müzikle devam edecek programı www.norradyo.com adresinden dinleyebilirsiniz. Helence Karadeniz anlamına gelen Mavri Thalassa programını Pontos tarihi araştırmacısı Tamer Çilingir, gazeteci Türkan Balaban ve Holalı Hoca sunacaklar.

Dinleyiciler de twitterden #mavrithalassa hastagiyle soru sorabilecek, programa katkıda bulunabilecekler.

Mavri Thalassa Helence Karadeniz anlamına geliyor. Ancak bundan 3 bin yıl önce bu sahillerde yerleşik hayat kuran Helenler Karadenize Pontos adını vermişler. 3 bin yıldır deniz olan Karadenize de onun güneydeki sınırına da, Sinop’tan, Rize’ye kadar olan bölümüne de Pontos deniyor.
İşte Mavri Thalassa adlı programda Pontos’un kayıp tarihini anlatılacak.

Programda Pontos”un kayıp tarihinin yanı sıra, kültürü ve dili konuları işlenirken alanlarında uzman çeşitli konuklar da bilgilendirmeler yapacak. Yine Pontos halk müziği ile ilgili sanatçılar da programda hem sesleri hem de müzikleriyle yer alacaklar…

Öncelikle 100 yıl önce Pontos topraklarında yaşanan tarihi haksızlık ve bunun bugünkü sonuçları Mavri Thalassa programının en önemli konularından biri olacak. Programın ilk yayınında bugün Karadeniz kentlerinde var olan aşırı Türk milliyetçiliği ve bunun 100 yıllık geçmişine odaklanılacak.

İlk yayının bant kaydı:
https://www.youtube.com/watch?v=tqm28FBOIh0

Benzer Yazılar