Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /srv/www/vhosts/devrimcikaradeniz.com/httpdocs/wp-content/themes/mts_newsonline/options/php-po/php-po.php on line 187
GÜNEŞİN ÇOCUKLARINA; KOBANE’YE… | Devrimci Karadeniz

GÜNEŞİN ÇOCUKLARINA; KOBANE’YE…

Daha önce yürüttükleri kampanya kapsamında Kobanê sınırına giderek çocuklara bayram hediyesi götüren yaşam aktivistleri, Şengalli ve Kobanêli çocuklarla dayanışmak için başlattıkları yardım kampanyasına bir yenisini daha ekleyerek Diyarbakır’ da kurulacak olan konteynır kentte çocuklar için sanat atölyesi kuracak. ya2

“Savaşın çocukları” adı altında Şengal ve Kobanêli çocuklarla dayanışmak için başlatılan kampanya kapsamında çocuklar için toplanılan elbiseler, oyuncaklar, çocuk bezleri ve mamaları bayramın ilk günü Suruç’a giderek çocuklarla paylaşan ve kendilerine “Yaşam aktivistleri” adını veren grup, kampanyalarına devam ediyor. Grup şimdi de, yürüttüğü kampanya kapsamında Diyarbakır’ da Kobanêli ve Şengalli yurttaşlar için kurulacak konteynır kentte çocuklar için sanat atölyesi kuracak. İstanbul’dan topladıkları yardımlarla 3 konteynır kuracaklarını ve bu konteynırlarda sanat atölyesi açacaklarının bilgisini veren Yaşam Aktivisti Grubu sözcüsü Hatice Çiftçi, “Sadece sokaklarda slogan atmanın yeterli olmadığını gördük ve bu yüzden başka şeyler yapmaya karar verdik” dedi.

‘Sadece maddi yardımlar yeterli değil’

Çiftçi, başta sosyal medya üzerinden IŞİD saldırılarını kınamak amacıyla örgütlendiklerini ve sokaklara inerek alanlarda eylemler yaptıklarını ancak sadece bu eylemlerin çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini söyledi. Sosyal medya üzerinden örgütlendikleri arkadaşlarıyla birlikte öncelikle Suruç’a yerleşen Kobanêli çocuklarla dayanışmak ve bayramlaşmak amacıyla yardım topladıklarını söyleyen Çiftçi, daha sonra topladıkları yardımları Suruç’ a götürerek çocuklara ulaştırdıklarını söyledi. Çiftçi, Suruç’a gitmelerinin ardından da çocuklar için sanat atölyesi kurma kararı verdiklerini söyledi.

‘Atölyede folklor, müzik ve tiyatro dersleri verilecek’ya

Yardımları sosyal medya üzerinden adres vererek kendilerine gönderilmek üzere topladıklarını ifade eden Çiftçi, yardım yapmak isteyip de gönderemeyen yurttaşların ise adreslerini alarak evlerinden ya da iş yerlerinden bizzat gidip aldıklarını söyledi. Savaşın en büyük mağdurlarının çocuklar olduğuna dikkat çeken Çiftçi, “Çocuklar gözlerini açar açmaz mutlulukla karşılaşmadan kanla ve acıyla karşılaşmışlar. Bu yüzden yardımlarımızı özelikle çocuklara yapmak istiyoruz.” dedi. Konteynır kentin bir yıllığına kurulacağı bilgisini de veren Çiftçi, bu süre zarfında kendilerinin de ayrıca 3 konteynırdan meydana gelecek sanat atölyesini aynı alana kuracaklarını ve atölyede gönüllü öğretmenlerle folklor, müzik ve tiyatro dersleri vereceklerini açıkladı. Çiftçi, ayrıca anaokulu yaşındaki çocukların ise uzman pedagog ve psikologlar tarafından rehabilitasyona tabi tutulacağını söyledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarının devam ettiği bilgisini veren Çiftçi, “Belediye ve Diyarbakır’ da dayanışma amacıyla kurulmuş olan koordinasyonlarla koordine bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

‘En az 3 bin çocuk faydalanacak’

Yardımları toplamaya başladıklarını kaydeden Çiftçi, bir an önce atölyeyi açmak istediklerini söyledi. Sanat Atölyesinin bir yıl boyunca devam edeceğini ve bundan en az 3 bin çocuğun faydalanabileceğini de aktaran Çiftçi, bir yılın sonunda ilk mezunlarını İstanbul’a getirerek bir konser vermek istediklerini söyledi.

 (DİHA) 

Benzer Yazılar