HANİ HEP BİR ANADAN DOĞMUŞTUK? ROJOVA’DAKİLER HANGİ ANADAN DOĞDU?

Serpil İnanç

AHALI DUYDUK DUYMADIK DEMEYIN!
“Unuttunuz mu? Hani selam götürürdük, Ho Amca’dan Ernesto’ya. Bin, bin selam…İki. üç. Daha fazla Vietnam” Taa Latin Amerika’ya..

Çok mu uzak size, Rojava?

Hani siz enternasyonalisttiniz?

Hani siz dil farkı bilmezdiniz?

Hani siz ırk farkı bilmezdiniz?

Hani sanki hep bir anadan doğmuştuk?

Rojava’dakiler hangi anadan doğdu? Yapmayın!… Susmayın öyle!
Rojava’da üretim araçlarının özel mülkiyeti yok! Bildiğin komün. Komün işte! Niye susuyorsunuz? İşte size “sınıfsal “ yani…Buyurun! Rojava’da; Kürt, Türk, Arap, Acem, Süryani, Müslüman, Alevi, Şii, Hristiyan ve her ne etnisiteden ve her ne inançtansanız eşit temsil hakkınız, yasal ve uygulamada, güvence altında… İşte size “enternasyonal” yani. Buyrun! Ama siz! Niye susuyorsunuz öyle?
Rojava’da kadınlar hayatın her alanında. Rahat bıraksa emperyalizmin IŞİD’li, SAS’lı, SAT’lı ve adı her ne itliğin kısaltması ise ondan olan paralı canileri… Fabrikada, tarlada, siyasette, sanattta, bilimde… Neler yapabileceklerini gösterecekler cekincesizce, başa kakmadan. Şimdi mecburen siperdeler. Kalaşnikofları Bixi’leri erkeklerden iyi kullanıyorlar. Ve erkeklerden iyi ölüyorlar! Anladınız mı? Hani kadın hakları diyenler? Hani, radikal, liberal, Eko, Lezbiyen, Sol, Sosyalist feministler… Susmayın öyle!…
Rojava’da Cami, Rojava’da, Kilise, Rojava’da Cem Evi, Rojava’da Tapınak… yan yana… Kimse, kimseyi; inancından dolayı ayıplamıyor, küçümsemiyor, ötelemiyor. Hiçbir inanç; kırgınlık nedeni değil. Çok mu zorunuza gitti bu? Hem ateist hem Sünni nasıl yaptınızsa… Oldunuz işte! Hem Türk hem enternasyonalist nasıl yaptınızsa… Oldunuz işte! Hem diyalektik, hem tarihi, hem de materyalizminize nasıl sığdırıyorsunuz? Böyle… Susuyorsunuz işte! Susmayın!
Spartacüs de böyle başlamıştı. Hatırladınız mı? Garibaldi örneğini çok severdik anımsadınız mı? Paris Komünü de böyle değil miydi? 1917 Kışlık Saray’ın önünü ne çabuk unuttunuz? Kronştad Bahriyelileri, işçiler ve müjikler… Ya İspanya iç savaşı… No Pasaran!
İşte şimdi: Cizîr direniyor, Kobanê direniyor, Efrin direniyor… Yani Rojava direniyor! Siz susuyorsunuz! SUSMAYIN ÖYLE!…” “Özgürlüğe giden yol direniş ve dayanışmadan geçer!”

Benzer Yazılar