HRANT DİNK: SU ÇATLAĞINI BULUR

Hrant Dink
“Sivas’ın bir kazasından bir amca beni aradı. ‘Oğul seni aradık seni bulduk. Burada bir tane yaşlı kadın var herhalde sizdendir. Allah’ın rahmetine kavuştu. Bir yakınını bulursanız gelip alsınlar ya da biz burada namazımızı kılıp gömeceğiz’ dedi. Peki dedim amca ararım. Verdi adını Beatris hanım diye biri 70 yaşında Fransa’dan gezmeye gitmiş oraya.

Sivas’ın merkezinde bir tanıdığım vardı… Aradım 10 dakika içinde buldum. Biz birbirimizi biliriz çok azız çünkü. Bana dedi ki, konuştuğum kişi, “Agos’un önündeki caddeyi karşıya geç, birkaç sokak aşağıda bir dükkan var. Onlara sor, onlar bilir”.

Gittim dükkanlarına, adını verdim ‘böyle birini tanır mısınız’ dedim. Bir kadın döndü ‘benim anamdır’ dedi. Valla böyle böyle, ‘anan nerede?’ dedim.

Dedi ‘Abi Fransa’da yaşar’, hiç mi gelmez buralara?

‘O senede üç dört kez Türkiye’ye gelir ama İstanbul’a ya uğrar ya uğramaz. Kalkar köyüne gider. Terk ettiğimiz Sivas’taki köyüne gider’ dedi.

Anlattım, kalktı gitti. Ertesi gün bana bir telefon açtı. Bulmuş, tespit etmiş anasını. Peki, getirecek misin naaşı dedim. ‘Ben getireceğim de burada bir amca var’ dedi ağlamaya başladı. Ver amcayı dedim. ‘Amca niye ağlatıyorsun’ dedim. ‘Oğlum bir şey demedim. Dedim ki, “Kızım anandır, malındır ama bana sorarsan bırak kalsın, burada gömülsün. Su çatlağını buldu’ dedi.

Ben döküldüm. Orada döküldüm, Anadolu insanının bu deyişinden döküldüm. Bu algılamadan döküldüm.

Evet su çatlağını bulmuştu.

Doğrudur, hakikatten Ermenilerin bu ülkede gözü var. Bu topraklarda gözü var. O zaman yazdığımı şimde size de tekrarlıyayım. Tam o sıralarda sayın Cumhurbaşkanı Demirel; ‘Ermenilere 3 çakıl taş bile vermeyiz’ diye bir laf etmişti.

Ben de bu kadının öyküsünü yazmıştım. Ve demiştim ki; evet, biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var. Var çünkü; kökümüz burada. Ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların gelip dibine girmek için…”

Benzer Yazılar