HRW-İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ EYLÜL 2014 RAPORUNDA SEVAN NİŞANYAN

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Eylül 2014 tarihli “Türkiye’nin İnsan Hakları Alanındaki Gerilemesi ve Reform Önerileri” başlıklı raporunda, SEVAN NİŞANYAN’a da yer verdi:
2013’te kamuoyunda tanınan kişiler hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini duyguları alenen aşağılamak” suçundan (Türk Ceza Yasası madde 216/3) bir dizi dava açıldı. Bu davalar yakın geçmişte yaygın olarak açılan “Türklüğe hakaret” davalarını andırıyordu. 2013 yılında piyanist Fazıl Say İslamiyet ve müslümanlarla dalga geçen tweetler attığı gerekçesiyle on ay hapis cezası aldı, bu ceza ertelendi. Bu satırlar yazıldığında dava temyiz aşamasındaydı. 2013 yılında gazeteci ve yazar Sevan Nişanyan aynı suçtan 13 ay hapis cezası aldı. Kendisi daha sonra imar kanunu ile ilgili işlediği iddia edilen bir suçtan dolayı hüküm alarak hapse atıldı ancak, tartışma yaratan yazıları ve siyasi görüşleri nedeniyle hedef alındığına ilişkin deliller de var…

Raporda, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde yer alan, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini duyguları alenen aşağılamak” suçlamasıyla da yargılanan Sevan Nişanyan hakkında dava konusu edilen iddialar, hâlâ yürürlükte olması tartışma yaratan 301. maddenin uygulanmasına benzetildi. HRW raporunda, “Bu davalar yakın geçmişte yaygın olarak açılan ‘Türklüğe hakaret’ davalarını andırıyor” dedi.

 

ON AYDIR CEZAEVİNDE TUTULUYOR

Dilbilimci, turizmci ve yazar Sevan Nişanyan, İzmir’in Şirince Köyü’ndeki kendi arazisi üzerine inşa ettiği 40 metrekarelik bir yapının “imara aykırı” ve “kaçak inşaat” olduğu iddiasıyla tutuklanarak 2 Ocak 2014’te cezaevine konuldu.

Tutuklanmasından kısa bir süre sonra kapalı cezaevine sürgün edilen Sevan Nişanyan, “güvenlik” gerekçesiyle dört kez cezaevi değiştirmek zorunda bırakıldı.

Cezaevine konmasının ardından entelektüel üretimi sekteye uğrayan Nişanyan’ın tutukluluk ve yargılanma sürecini, Uluslararası Sevan Nişanyan’a Özgürlük ve Adalet Komitesi ve uluslararası insan hakları örgütleri takip ediyor.

 

Turkey’s Human Rights Rollback 
Recommendations for Reform

…There was a spate of trials in 2013 against public figures for “insulting the religious sentiments of a part of the population” (under article 216/3 of the Turkish Penal Code), similar to the prosecutions of individuals for “insulting Turkishness” common in the recent past. In 2013 pianist Fazil Say received a 10-month suspended prison sentence for sending tweets that poked fun at believers and Islam. The case was still on appeal at time of writing.
In 2013, journalist and writer Sevan Nişanyan received a 13-month sentence on the same charge. He was later imprisoned after a conviction for alleged building regulation infringements, although there is evidence to suggest that he was targeted for his controversial writings and political views. 

ttp://www.hrw.org/sites/default/files/reports/turkey0914_ForUpload.pdf

Benzer Yazılar