Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /srv/www/vhosts/devrimcikaradeniz.com/httpdocs/wp-content/themes/mts_newsonline/options/php-po/php-po.php on line 187
İHBARCININ GÖNDERDİĞİ 46 FOTOĞRAFA 22.5 YIL HAPİS CEZASI | Devrimci Karadeniz

İHBARCININ GÖNDERDİĞİ 46 FOTOĞRAFA 22.5 YIL HAPİS CEZASI

İnsan hakları aktivisti Meral Geylani hakkında tercümanı H.B.’nin ihbarı ve gönderdiği 46 fotoğraf üzerinden hazırlanan iddianamede 10 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Antalya’da 11 Ekim 2017 tarihinde tercümanı H.B.’nin ihbarı sonucu gözaltına alındıktan sonra tutuklanan insan hakları aktivisti Meral Geylani hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklu bulunan Geylani ile ilgili hazırladığı 22 sayfalık iddianameyi, Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti.

H.B.’nin beyanları doğrultusunda hazırlanan iddianamede, Geylani’nin 2014 ila 2015 yılları arasında katıldığı bazı eylem ve etkinliklerde çekilen fotoğrafları suç unsuru olarak gösterildi.
Geylani hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve zincirleme “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 10 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.
EVDE EL KONULAN KİTAPLAR VE GAZETE SUÇ DELİLİ SAYILDI
İddianamenin tamamı H.B.’nin beyanları ve gönderdiği 46 fotoğraf üzerinden hazırlanırken, Geylani’nin evinde el konulan “Dörtlerin Gecesi”, “Roboski: Gençler Öldü”, “Jineoloji Tartışmaları Özgür Kadın Akademesi” ve “Demokratik Özerklik Bir Yurttaşlık Heterotopyası” adlı kitaplar ile 28 Aralık 2013 tarihli Azadiya Welat Gazetesi ve Kurdi-Der Şaxa Şırnex ibareli not defteri suç delili olarak gösterildi. Yine iddianamede Geylani’nin el konulan hard diskler ve telefonu içindeki belge ve etkinliklerde çekilen fotoğraflar suç olarak iddianamede yer aldı.
SAVCI KATILDIĞI YÜRÜYÜŞ İÇİN ‘SERHİLDAN TARZI EYLEM’ DEDİ
İddianamede ayrıca Geylani’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle yapılan etkinlikte ve Roboskili ailelerle yapılan açıklamalarda çektiği fotoğraflar suç olarak gösterilirken, savcılık bu etkinliklerle ilgili “Meral Geylani isimli şüphelinin 19 Mart 2015 tarihinde PKK/KCK silahlı terör örgütü yandaşlarının 21 Mart Nevruz münasebetiyle gerçekleştirmiş oldukları şiddet içerikli bir olaya katıldığı, bu olay sırasında sevk ve idarece konumda olduğu, üzerine PKK/KCK silahlı terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı bulunan ve Kürtçe olarak ‘Öcalan için özgürlük’ yazılı beyaz renkli tişört giydiği, aynı tişörtlerden giyen terör örgütü yandaşları ile birlikte karayolunda gösteri yürüyüşü yaptıklarının, terör örgütü elebaşının serbest bırakılması için kendilerince talepte bulunduklarının anlaşılmış/tespit edilmiş. Meral Geylani’nin katıldığı bu serhildan tarzı şiddet içerikli olayın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki bir ilde veya ilçede gerçekleştirildiğinin ve söz konusu fotoğrafların bu olay/eylem sırasında çekildiğinin değerlendirildiği” ifadelerini kullandı.
CENAZELERE KATILMAK ÖRGÜT ÜYELİĞİ
Geylani’nin Roboski katliamı için başlatılan “Roboski’de askeri yargı istemiyoruz” imza kampanyasında yer alması da iddianamede suç olarak değerlendirildi. Geylani’nin yaşamını yitiren PKK’lilerin cenaze ve anmalarına katılmasının da suç olarak değerlendirildiği iddianamede, “Şüpheli Meral Geylani’nin de katıldığı, bu olaylar/eylemler sırasında elinde terörist fotoğraflarını taşıdığı, örgüt bayrakları önünde fotoğraf çektirdiği, bu yolla PKK/KCK silahlı terör örgütünün üyesi olduğunu açıkça belli ettiği” denildi.
İddianamede, Geylani ile ilgili dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise “FETÖ/PDY bağlantılı silahlı terör örgütüne üye” olduğu.
SOSYAL MEDYADA AYNI SUÇU ZİNCİRLEME İŞLEDİ 
Savcılık değerlendirme kısmında ise şu ifadeleri kullandı: “İhbarcı şahsın beyanı ve kolluk güçlerine teslim ettiği 46 adet fotoğraf ve yine şüpheli Meral’den ele geçen dokümanlar ve fotoğraflar değerlendirildiğinde ve özellikle ele geçen fotoğrafların yansıttığı hukuka aykırı terörize sahneler ve bu sahnelerde şüpheli Meral’in yer alması değerlendirildiğinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün üyesi olmadan bu fotoğraflarda terörize ve PKK/KCK silahlı terör örgütünün merkezi eylemlerinin içerisinde yer alamayacağı, teröristlerle bu kadar yakın temas kuramayacağı, bu durumun hayatın olağan akışına aykırılık oluşturacağı, yine bu fotoğrafların yansıttığı sahnelerde PKK/KCK silahlı terör örgütü üyelerinin giydiği terörist elbisesi ile PKK/KCK silahlı terör örgütü üyelerinin yanında yer aldığı sonucu ile üzerine atılı ‘PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma’ suçunu işlediği. Yine ele geçen fotoğrafların yansıttığı ve yukarıda ayrıntıları ile anlatılan sahnelerdeki halleri ve facebook isimli sosyal paylaşım sitesindeki paylaşımları uyarınca üzerine atılı ‘Zincirleme şekilde silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçunu işlediği…”

Benzer Yazılar