İNSANLIK CİZRE’DE BİR KEZ DAHA KİRLETİLDİ

Tamer Çilingir

57 gündür Cizre’de bir bodrum katında mahsur kalan 60 kişi bugün katledildi. 30’unda kurşun izi yok, diri diri yakılarak öldürülmüşler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanlı tarihine bir sayfa daha ekledi hepimizin gözleri önünde, dünyanın gözleri önünde.

Günlerdir bodrumdaki yaralıları kurtarmak için oraya giden ambulanslar, şoförleri, doktor ve hemşireleri gözaltına alınarak engelleniyordu. Binanın enkazı altında yaralı olarak bekletilen bu insanların ‘terörist’ oldukları gerekçesiyle ölümü hak ettikleri söyleniyordu polis şefleri tarafından.

Belli ki bu kadar zaman yaralı olmalarına rağmen ölmemeleri öfkelendirmiş devlet erkânını, bugün binayı bombalayarak o bodrumda tek bir canlı dahi bırakmadılar.

YARALI İNSANLARI KATLETMEK ÖVÜNCÜ

60 yaralı insanı katledip bununla övünen, büyük başarı kazandığını iddia eden tarihte başka bir devlet var mıdır acaba? İnsan öldürmekten feyz duyan, psikopat bir asker ve polis örgütü ile cinayetlerine devam ediyor Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Çünkü ayakta durabilmesinin tek koşulu katliam yapmak.

Yüz yıldır ne sınırları ne kendisi meşru olan bu devlet can alarak, asimile ederek, işkence ve baskı uygulayarak yaşıyor. Bir tuğlanın çekilmesi ile paramparça olacağını çok iyi biliyor.

Katliamlarını meşrulaştırmayı bir yana bırakalım, devlet yaptıklarını destekleyen ciddi bir güruh da yaratıyor. Üstelik bu güruh, sizin bizim gibi insanlar. Kimi anne, kimi baba, kimi genç.

Yüz yıldır Ermeni, Süryani, Rum, Alevi, sosyalist kanlarıyla sulanan bu topraklarda insanlık daha da kirletilmeye, ahlak, namus yok edilmeye çalışılıyor.

Bu devleti bırakın savunmayı, eleştirmemek dahi artık ahlaksızlık ve namussuzlukla eşdeğerdir. Gözümüzün önünde yaşanan bunca cinayete sessiz kalmanın savunulacak hiçbir yanı olamaz.

3 aydır toplam 300 sivilin canının kaybettiği Kürt illerinde, açlık, susuzluk, hastalıklardan söz dahi edemiyoruz.

On binlerce Kürt’ün, tıpkı yüz yıl öncesi gibi yurtlarından sürgün edildiğini bile söyleyemiyoruz, katledilen onca insanın yanında.

Bugün Cizre’de 60 insan katledildi.

57 gündür bir binanın enkazı altındaki bodrumda mahsur kalan YARALI 60 insan katledildi.

30’unun üzerinde kurşun izine rastlanmadı. Diri diri yakılarak katledildiler.

Benzer Yazılar