İŞÇİ CİNAYETLERİNİ ANMA VE YAS GÜNÜ OLSUN

İşçi Ölümlerine Son Platformu, 28 Nisan’ın “İş cinayeterinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü olması için Meclis’teydi. Milletvekili Ata da bu gün için meclise kanun teklifi verdi.

İşçi Ölümlerine Son Platformu, 28 Nisan’ın İş cinayeterinde hayatlarını kaybedenleri anma ve yas günü olması için dün Meclis’teydi.

Aileler öncelikle Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’tan yetkililerle görüşerek bu taleplerini dile getirdi ve işçi ölümlerinin yer aldığı bir almanağı teslim etti.

İşçi aileleri daha sonra siyasi parti temsilcileriyle görüştü.

NEDEN 28 NİSAN?

28 Nisan tarihi, 1914 yılında Kanada’da iş cinayetlerinde patron sorumluluğu olduğuna vurgu yapan bir hukuki kararın verilmiş olması sebebiyle iş güvenliği açısından önem teşkil ediyor.

28 Nisan Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından 2001’de “Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü” ilan edildi. 2013 yılı itibariyle bu gün dünyada 30’u aşkın ülkede resmi olarak “Anma ve Yas Günü” kabul edildi.

Birçok ülkede de 28 Nisan’ın Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için kampanyalar sürdürülüyor.

Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre geçen yıl en az 1235 işçi hayatını kaybetti.

KANUN TEKLİFİ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da 28 Nisan’ın “İş cinayetinde hayatlarını kaybedenleri anma ve yas günü” olması için meclise kanun teklifi verdi.

Ata gerekçesinde “ILO’nun verilerine göre dünyada her yıl 2 milyon 300 bin işçi çalışırken hayatını kaybetmekte, her 15 saniyede bir 1 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmektedir. Aynı veriler, her gün yaklaşık 6 bin 3 yüz işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini göstermektedir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) ve meslek odalarının araştırmaları ise bu sayının Türkiye için günde ortalama 3 ile 8 arasında değiştiğini ortaya koymaktadır” dedi.

Benzer Yazılar