İSKOÇYA BAĞIMSIZLIĞA ‘HAYIR’ DEDİ

İskoçya’da referanduma katılanların yüzde 55,4’ü, ülkenin Birleşik Krallık’ta kalmasından yana oy kullandı.

İskoçya’da dün gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunda “hayır” kararı çıktı.

32 seçim bölgesinden 2 milyon bin 926 ‘hayır’ (yüzde 54),4 oyuna karşılık, 1 milyon 617 bin 989 ‘evet’ oyu çıktı.

Referanduma katılım oranı 1950’den bugüne Birleşik Kralık’ta yapılan seçimler arasında en yüksek orana ulaştı: Yüzde 84,5

Başkent “hayır” dedi

Başkent Edinburgh’da bağımsızlık isteyenlerin yüzde 61,1’e karşı yüzde 38,9 oyla büyük bir hezimete uğradığı açıklandı.

Milliyetçiler kendi bölgelerinde de kaybetti

İskoçya Başbakanı Alex Salmond’un son konuşmasını yaptığı ve İskoç milliyetçilerin kalesi olarak görülen Perth and Kinross bölgesinde yüzde 60 oranında “hayır” çıktı.

Bağımsızlık yanlılarına İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’un yanı sıra Dundee, North Lanarkshire ve West Durbantonshire’da kazanmaları yeterli olamadı. Bağımsızlık yanlıları, toplam 32 seçim bölgesinden sadece dördünde oyların yüzde 50’sinden fazlasını alabildi.

Salmond: Bunu kabul ediyorum

Salmond, Edinburgh’daki İskoçya Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada bağımsızlık için oy veren 1.6 milyon kişiye teşekkür etti ancak referandumu ülkenin Birleşik Krallık’ta kalmasını isteyenlerin kazandığını kabul etti.

İskoç siyasetçi “İskoçya şu an için bağımsız bir ülke olmak istemiyor. Ben bunu kabul ediyorum ve İskoçya halkını da bunu kabul etmeye davet ediyorum” dedi.

SNP partisi lideri önümüzdeki saatlerde İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşeceğini açıkladı ve Cameron’dan “Referandum öncesinde verdiği sözleri tutmasını beklediğini” söyledi.

Cameron: Şimdi ileriye bakma zamanı

İngiltere Başbakanı David Cameron şu anda açıklama yapıyor. Cameron, “İskoçya halkı sözünü söyledi. Sonuç net. Dört ulustan oluşan ülkemizi birarada tutmaya karar verdiler. Milyonlarca insan gibi ben de çok mutluyum.” dedi.

Cameron, “Birleşik Krallık’ın sona erdiğini görmek kalbimi kıracaktı. Şimdi Birleşik Krallık’ın biraraya gelme, ileriye bakma zamanıdır.” diye konuştu.

“Referandum gerekliydi”

Başbakanlık binası önünde kısa bir açıklama yapan Cameron, Londra hükümetinin İskoç halkına bağımsızlık referandumunda söz söyleme hakkı vermesinin doğru olduğunu söyledi. “İskoç halkının iradesini duyduk. Yeniden referandum olmayacak” dedi.

Kaynak: BBC, AA,

http://www.bianet.org/bianet/siyaset/158607-iskocya-bagimsizliga-hayir-dedi

Benzer Yazılar