İSRAİL BAYRAM DİNLEMEDİ, GAZZE’Yİ YİNE BOMBALADI

İsrail ordusunun, dün sabahtan bu yana Gazze’ye hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda 43 kişi hayatını kaybetti. ABD, Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere liderleri ateşkes çağrısı yaptı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki tüneller etkisiz hale getirilmeden operasyonu sonlandırmayacaklarını söyledi.

İsrail ordusunun Gazze’nin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı’na dün düzenlediği saldırıda 10 çocuk hayatını kaybetti.

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra 7 Temmuz’dan bu yana hayatını kaybeden Filistinli sayısının bin 119’a, yaralıların ise 6 bin 550’ye yükseldiğini belirtti.

İsrail savaş uçaklarının Gazze’de Hamas’a ait el-Aksa televizyon ve radyo binalarını vurduğu bildirildi. Gazze’nin batısında bulunan Nasr Mahallesi’ndeki el-Aksa televizyon binası tamamen yıkıldı. er-Rimal semtindeki el-Aksa radyo binasınına saldırı nedeniyle radyonun yayınları durdu.

Ölen İsrail askerleri

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ne yönelik kara saldırıların başladığı 17 Temmuz’dan bu yana 110’un üzerinde İsrail askerinin öldürüldüğünü bildirdi. İsrail ordusunun açıklamalarına göre ise, şu ana kadar 48 asker hayatını kaybetti.

Netanyahu: Operasyon sürecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki tüneller etkisiz hale getirilmeden operasyonu sonlandırmayacaklarını söyledi. Netanyahu, operasyonun ilk amacının, “Gazze’nin askersizleştirilmesi” olduğunu belirtti.

Gazze’ye yapılan yardımların, “yeraltı tünelleri için beton ve çimento” görevi gördüğünü iddia ederek, uluslararası toplumdan, gönderilen yardımların yakından takip edilmesini talep etti.

Beş liderden telekonferans

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya liderleri, Gazze’de “derhal ve koşulsuz” bir insani ateşkesin gerekli olduğunu bildirdi.

Almanya Hükümet Sözcü Vekili Christiane Wirtz, Başbakan Angela Merkel, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile telekonferansta görüştüğünü açıkladı.

“Gazze’deki durum konusunda liderler, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğu konusunda hemfikirdir. Liderler, derhal ve koşulsuz bir insani ateşkesin gerekli olduğunda anlaşmıştır. Ayrıca liderler krizin daha fazla tırmanması riski ve daha fazla masum insanın kaybedilmesi konusunda ortak kaygılarını ifade etmişlerdir.”

İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü “Koruyucu Hat” adıyla Gazze’ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

KAYNAK: http://bianet.org/bianet/toplum/157481-gazze-de-saldiri-suruyor

Benzer Yazılar