İSRAİLLİLER İNTİKAM PEŞİNDE: KUDÜS’TE ÇATIŞMALAR BAŞLADI

 

Joshua Mitnick

 

TEL AVIV- Musevi birkaç kişi tarafından linç edildiği tahmin edilen Filistinli bir gencin ölümünün ardından Kudüs’ün doğusunda eylemciler ile İsrail polisi arasında çatışma yaşandı. Filistinli gencin, öldürülen üç İsrailli gencin intikamını almak isteyen bazı Museviler tarafından linç edildiği söyleniyor.

Naftali Fraenkel, Eyal Yifrach ve Gilad Shaer’in onbinlerce İsraillinin katıldığı Modiin’deki cenaze törenlerinin kısa bir zaman sonrasında, Kudüs’te ormanlık alanlardan birinde Muhammed Hüseyin Ebu Khdeir’in cansız bedeni bulundu. İsrail polisi, çarşamba günü erken saatlerde Muhammed Hüseyin’in kaçırıldığını öğrenmişti.

Filistinli gencin cesedinin bulunmasından birkaç saat sonra, polisin kaçırılma olayının gerçekleştiğini söylediği Kudüs’ün doğusundaki Şuafat mahallesinde protestolar başladı. Onlarca Filistinli hafif metro istasyonuna ve polislere taş attı. Polis ise eylemcileri biber gazı ve ses bombalarıyla dağıtmaya çalıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmoud Abbas, Yahudi yerleşikleri, Muhammed Hüseyin Ebu Khdeir’i öldürmekle suçladı ve İsrail hükümetinin, eylemlerinden sorumlu olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistinli gencin ölmesine neden olan koşulların derhal araştırılmasını emretti ve kimsenin kanunsuzca ipleri eline almaya çalışmaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu, “İsrail bir hukuk devletidir ve herkes kanunlara göre davranmak zorundadır” dedi.

Muhammed Hüseyin Ebu Khdeir’in açıklanamayan ölümü ve çatışmalar, üç İsrailli gencin ölümünün, Yahudi radikallerin intikam almaya çalışacaklarına ilişkin endişelere neden oldu.

Kaçırılan üç İsrailli gencin cesetleri, üç haftadır devam eden aramaların ardından pazartesi günü bulundu. İsrail ve Filistin arasındaki gerilim tırmanıyor. Salı günü geç saatlerde Kudüs’te “Araplara ölüm” şeklinde sloganlar atan eylemciler, Kudüs’ün merkezinde Filistinli işçilere saldırdı ve polisle çatıştı.

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424052702304359004580005011625445360.html

Benzer Yazılar