İSTANBUL’DA KOBANE DİRENİŞİ BÜYÜYOR

İstanbul’da başta Bağcılar, Sultangazi ve Kadıköy olmak üzere bir çok yerde Kobanê için eylemler yapıldı.  Polisin şiddetli müdahaleleri yaşanırken, bir çok yerde dumanlar yükseldi.

BAĞCILAR: Bağcılar’da Bağcılar DBP İlçe Örgütü önünden Bağcılar Meydanı’na yapılmak istenen yürüyüşü polis saldırıda bulundu. Gençler havai fişekler ve taşlarla karşılık verdi. Gençler yürüyüşlerini sürdürdükleri sırada cadde üzerinden bulunan MHP Bağcılar ilçe binasının camından ateş açıldığı iddia edildi. Bunun üzerine kitle MHP İlçe binasını taşlamaya başladı. Polisin ikinci kez müdahale ettiği kitle ile polis arasındaki çatışmalar şiddetlendi

HDP’nin “Kobane için süresiz direniş” çağrısı üzerine Esenler halkı da eylem yaptı. Dört Yol’da bir araya gelen halk, AKP ilçe binasına yürüdü. Burada açıklama yaptıktan sonra geriye dönerken, belediye binasının önünden geçerken polis saldırdı. Polis gaz bombalı saldırısı ardından çatışmalar başladı.

SULTANGAZİ: Sultangazi’de DAİŞ protestosuna polis ve sivil faşist grupların saldırısının ardından başlayan çatışmalar akşam saatlerinde de devam ediyordu. Yolları trafiğe kapatarak yürüyüşe geçen gençler Sultangazi Belediyesi’ne ait bir aracı ateşe verdi. Sivil faşist gruplar içinde yaklaşık 40 kişinin bulunduğu Sultangazi DBP binasına kapıları kırıp girerek saldırmaya çalıştı. 40 kişi BDP’ binasın da mahsur kalırken polisin ırkçı faşist gruba müdahalede bulunmaması dikkat çekti.  BDP’liler binada hala mahsur durumda. Saldırgan grup ise binayı taşlamaya devam ediyor.

Sultangazi Esentepe’de iki kişinin yakın mesafeden açılan ateş sonucu yaralandığı, birinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Yaralıların ismi ve yaralanma koşulları hakkında detaylı bilgi alınamadı.

ESENYURT: Esenyurt DBP İlçe Örgütü önünde toplanan yüzlerce kişi ise “Biji Berxwedana Kobanê”, “Biji YPG” sloganları ve “AKP’yi döktüğü kanda boyacağız” pankartı ile Esenyurt AKP ilçe binasına doğru yürüdü. Aralarında BDSP, HTKP, Çağrı Dergisi’nden yurttaşların da destek verdiği yürüyüşe polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Gençler polis müdahalesine Molotof kokteyli ile karşılık verdi. Gençler yollara barikatlar kurdu. Çatışmalar öğleden sonra da devam ediyordu.

Kürt gençlik hareketi YDG-H İstanbul birimleri Esenyurt’ta MHP ilçe binası ve AKP’i ateşe verdiklerini duyurdu.

KADIKÖY: Bayramın ilk üç gününü Suruç’un sıfır noktasında geçiren Kadın Örgütleri, İstanbul dönüşünde izlenimlerini kamuoyuyla paylaştı. Polis ablukası altına alınmış Kadıköy AKP İlçe binasının önünde toplanan kadınlar, DAİŞ’i destekleyen AKP hükümetine,  “Böyle barış olmaz” mesajını verdi. “DAİŞ ‘e destek Rojava’da savaş demektir. Barış Böyle olmaz” pankartını ve “ Jin Jîyan Azadî”, “DAİŞ kadınlara hesap verecek”, “ Son sözü direnenler söyler”  dövizlerini taşındığı eylemde,  “Bijî berxwedana Kobanê”, “Kobanê’ye değil DAİŞ’de kapıları kapat”, “Kadınların bedeni savaş meydanı değildir”, “Kadınların öfkesi sınırları aşacak” sloganları atıldı.

Suruç izlenimlerinin paylaşıldığı açıklama sonrası Rojava marşıyla halay çeken kadınlar, “ Bijî berxwedana Kobanê” sloganları eşliğinde caddeyi trafiğe kapattılar. Çevik kuvvet ekipleri önlerini kesse de kadınlar, Kobanê için Altıyol’da yapılan eyleme ulaştı.

SARIGAZİ: HDP’nin “Kobane için süresiz direniş” çağrısı üzerine Sarıgazi halkı da sokağa döküldü. DBP binasının önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Demokrasi Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

KARTAL: Pazartesi günü akşam Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde bir araya gelerek molotof kokteylleri ve havai fişeklerle AKP ilçe binasına yürüyen halk, bugün de öğleden sonra  Neyzen Tevfik’te toplanmaya başladı.  Saat 15.40’ta Kartal Meydanı’na doğru yürüyen kitleye polis müdahale girişiminde bulundu. Ancak eylemcilerin direnişiyle karşılaşınca geri çekildi.  Kitle daha sonra meydandan AKP ilçe binasına yürüdü.  Caddeyi çift taraftan keserek bir süre oturma eylemi yapan protestocular, basın açıklaması yaptı ve meydana geri yürüdü.

ALTIYOL VE GALATASARAY: Öte yandan katliamcı DAİŞ çetelerine karşı günlerdir direnen Kobane halkının direnişini sahiplenmek için İstanbul’da Kobanê İle Dayanışma Platformu kuruldu. Platformda HDK/HDP bileşenlerinin yanı sıra DİSK, KESK, TTB, TMMOB, ÖDP, Halkevleri ve EHP de bulunuyor. Platform, bu akşam saat 20.00’de Kadıköy Altıyol ve Galatasaray’da eylem yapacak.

ANF

Benzer Yazılar