İSTANBUL’DA TEKNE FACİASI: BOĞAZDAN CESET TOPLANIYOR

İstanbul Boğaz’da Rumeli Feneri açıklarında mültecileri taşıyan tekne battı, çoğu çocuk olmak üzere 43 kişi boğazın sularına kapıldı. Şu ana kadar 6 kişi kurtarılabildi, arama çalışmaları sürüyor.

Mültecileri taşıyan teknede kapasitesinin çok üzerinde 43 kişinin olduğu belirtildi. Teknenin Bulgaristan ya da Romanya’ya doğru giderken sabah 06:00 sıralarında battığı; balıkçılar tarafından farkedilmesinin ise 08:30 sıralarında olduğu bildirildi. Teknede bulunanlar 2 saat kadar yüzmüş…

12 metre boyunda özel bir gezi teknesinin isminin ‘torun’ olduğu öğrenildi. Bir kamarası ve açık bir güvertesi olan teknenin 2 mürettabatı bulunuyor.

Kaçak göçmenleri taşıdığı düşünülen tekneden birkaç kişinin ise sağ olarak kurtarıldığı belirtiliyor. Mürettabatın kaçakları açık güvertede tuttuğu sanılıyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı  ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin arama çalışmalarına Rumeli Feneri’ndeki balıkçı tekneleri de katıldı.tekne-faciasi-24-olu-12-kayip-4936101

24 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada “İstanbul Boğazı çıkışı 3 mil kuzeyinde içerisinde bir grup göçmenin bulunduğu bir teknenin battığı ihbarının alınmasını müteakip görevli 7 Sahil Güvenlik Botu ile 1 Sahil Güvenlik Helikopteri tarafından başlatılan arama kurtarma faaliyetinde, 7 kişi sağ olarak kurtarılmış, 24 şahsın cansız bedeni denizden alınmıştır. Arama faaliyetlerine halen devam edilmektedir” denildi.

  tekne-faciasi-24-olu-12-kayip-4936107

DENİZDE CAN PAZARI

Batan teknenin Romanya veya Bulgaristan’a gittiği sanılıyor. Teknenin sabah 06.00 sularında battığı ancak 08.30 sularında fark edildiği iddia ediliyor. Teknede bulunanların 2 saat kadar yüzdükleri öğrenildi.

BALIKÇI: TEKNE 30 KİŞİYİ ALACAK BÜYÜKLÜKTE DEĞİL

Kurtarma çalışmalarına katılan bir balıkçı şunları söyledi: Şu ana kadar denizden 10-12 ceset toplandı. Bir kişiyi biz yarı baygın halde çıkarttık. Tekne yarı batık halde. 30 kişiyi alacak büyüklükte değil. Bize Bulgaristan’a gidiyor gibi geldi.

ÇOĞU ÇOCUK VE BEBEK

Kurtarma çalışmalarına katılan Kaptan Ali Saruhan ise dehşeti anlattı: “Ölenlerin çoğu çocuklar. Rüzgar çok kötü etkiliyor. Tekne küçük bir tekne bildiğiniz sandal. Dehşeti görüyoruz. Denizde çocuk cesetleri görüyoruz. Çocuklardan birinin cenazesi gemimizde, sanırım Afrika kökenli. Burada dehşet yaşanıyor.”

7 BİN EURO İDDİASI

Kaçak göçmenlerin İstanbul’dan Romanya’ya gitmek üzere üzere tekneye bindiği ve 7 bin Euro’ya anlaştıkları belirtildi.
BAŞSAVCILIK  SORUŞTURMA BAŞLATTI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Rumeli Feneri açıklarında bir teknenin batmasına ilişkin soruşturma başlattı.Başsavcılık, otopsi ve olayla ilgili inceleme yapmak üzere Cumhuriyet Savcıları İsmail Göktürk ve Metin Kantar’ı görevlendirdi. Her iki savcının da olay yerine gittiği belirtildi.
TEKNENİN PARÇALARINI BALIKÇILAR GETİRDİ
Rumeli Feneri açıklarında batan “Torun” adlı teknenin parçaları, balıkçı teknesiyle kıyıya getirildi.

Fotoğraflar: Milliyet

Benzer Yazılar